استاندارد IP یا درجه حفاظت چیست ؟

استاندارد IP گوشی همراه و سایر لوازم الکترونیکی به چه معناست؟

استاندارد IP برای گوشی همراه و سایر لوازم الکترونیکی به چه معناست؟

استاندارد آی پی چیست ؟

یکی از پارامترهای مهم و اساسی در انتخاب و خرید لوازم الکترونیکی که باید به دقت بررسی شود میزان مقاومت دستگاه در برابر اشیاء خارجی می باشد. در واقع مقاومت لوازم الکترونیکی در برابر اشیاء خارجی سنجیده و بر اساس نتایج حاصله رتبه ای به آن داده می شود. عوامل خارجی می تواند جامد مثل گرد و غبار و یا مایع مثل آب باشد. به این رتبه که طی آزمایشات مختلف به دست می آید رتبه بندی بین المللی حفاظت International Protection Rating می گویند که به اختصار استاندارد IP و یا درجه حفاظت  گفته می شود.

هر دستگاه الکترونیکی یک استاندارد آی پی دارد که به صورت یک کد دو رقمی بر روی دستگاه ثبت می شود. این کدها توسط نهادی به نام کمیسیون الکتروتکنیکی بین المللی تنظیم می گردد که به اختصار ICE  نامیده می شود. موسسه ICE  برای همه دستگاه های الکترونیکی استانداردهای بین المللی را تهیه و منتشر می کند. بعد از IP  دو رقم قرار دارد که رقم اول مربوط به مقاومت دستگاه در برابر گرد و غبار و رقم دوم مخصوص مقاومت دستگاه در برابر آب یا رطوبت است.

 

استاندارد IP

 

نحوه خواندن استاندارد IP یا درجه حفاظت

در صورت انجام آزمایشات مربوطه عدد به دست آمده در جایگاه مخصوص خود قرار می گیرند. اما اگر این آزمایشات انجام نشود به جای عدد از حرف X درج می شود. ICE برای بررسی تاثیر آب جدولی را منتشر و رنج مقاومت وسیله را از ۰ تا ۸ اعلام کرده است. البته این آزمایشات فقط برای آب انجام شده است و برای سایر مایعات صادق نیست. همچنین آزمایشات در آب شیرین و با دمای ۳۵- ۱۵درجه انجام شده است.

عدد مربوطه هر چقدر بزرگ تر باشد مقاومت دستگاه نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین بیشترین مقاومت برای عدد ۸ است که در آن دستگاه با فرو رفتن در عمق بیش از یک متر یا پاشیدن آب به آن آسیب نمی بیند.

 

استاندارد IP

 

مکانیسمی مشابه بالا برای بررسی مقاومت دستگاه در برابر گرد و غبار وجود دارد. میزان مقاومت در برابر گرد و غبار از ۰ تا ۶ متغییر است. ICE  جدولی را در این خصوص منتشر کرده است و با تفکیک این اعداد ویژگی های مربوط به هر یک را شرح داده است. هر چقدر این عدد کمتر باشد مقاومت دستگاه نیز پایین تر خواهد بود. به نحوی که برای عدد ۰ دستگاه هیچ مقاومتی از خود نشان نمی دهد.

اما در مقابل، اگر استاندارد IP  عدد ۶ باشد، دستگاه در برابر گرد و غبار کاملا مقاوم خواهد بود. بهترین حالت در استاندارد اعداد ۵ و ۶ می باشند.

 

 

استاندارد IP

 

این مورد یکی از ویژگی های مهم در گوشی های هوشمند است. از این رو اغلب گوشی های بالارده از این جهت استاندارد IP  بالایی دارند. لازم به ذکر است که عمق آب در مقاومت دستگاه تاثیرگذار است و توسط شرکت سازنده مشخص خواهد شد. به دلیل فشار آب بالا هیچ وسیله ای به صورت طولانی مدت از خود مقاومت نشان نمی دهد و کاملا ضد آب نیست. به همین دلیل مدت زمان مقاومت دستگاه در برابر آب نیز ثبت خواهد شد.