خرید بیت کوین با ریال

افزایش حجم خرید بیت کوین همزمان با سقوط چشمگیر ارز ملی (ریال)

افزایش حجم خرید بیت کوین همزمان با سقوط چشمگیر ارز ملی (ریال)

برخی از ایرانیان برای دور زدن تحریم اقدام به خرید بیت کوین و تبدیل دارائی هایشان کرده اند.

براستی می توان خرید بیت کوین و تبدیل دارائی ها را راهی برای دور زدن تحریمات و در امان بودن از نوسانات ارزی دانست ؟

با ما همراه باشید.

ارزش پول ملی ایران ( ریال ) بدلیل تحریمات دلاری وضع شده توسط آمریکا، به پایین ترین سطح خود تاکنون رسیده است.

ارز ریال که بعد از سالها نزول، تازه در حال رشدی ناچیز بود. به کمترین حد خود تاکنون رسیده است. این ارز، دوشنبه بطور متوسط به قیمت ۱۰۰۰۰۰ ریال در بازار سیاه معامله شده است. اکثر ایرانیان بدلیل ترس از فروپاشی و نابودی اقتصاد کشورشان، آشفته می باشند. همچنین احساسات مردم بدلیل تصمیمات دولتمردان این کشور برای محدود کردن مبادلات ارزی، جریحه دار شده است. و موجی از نگرانی ها و اعتراضات را بهمراه داشته است. همچنین افرادی سعی داشتند تا از طریق بازار سیاه محدودیت خرید سکه را دور بزنند. ولی دولتمردان از اقدام این افراد جلوگیری کردند.

در سدی میان ارز ملی بی ارزش و محدودیت تبادلات شرکت ها قرار دارند. البته گزارش شده است، برخی از ایرانیان برای دور زدن تحریم ، دارایی های خودشان را صرف خرید بیت کوین و ارزهای رمزپایه دیگر می کنند. گرچه بیت کوین هنوز خیلی با قیمت پیک خود ( ATH ) در دسامبر سال گذشته فاصله دارد. ولی از ماه می ۲۰۱۸ تا زمانیکه آمریکا تحریمات جدید بر علیه ایران وضع کرده است، حجم خرید بیت کوین در این کشور رشد زیادی داشته است. در همان زمان رسانه های محلی گزارش داده اند، که ایرانی ها حدود ۲٫۵ بیلیون دلار برای خرید بیت کوین هزینه کرده اند.

چارت خرید بیت کوین در ایران

یک ایرانی که تمایل به ناشناس ماندن هویتش داشت، این گفته را تائید کرد. و همچنین گفته است که برای در امان ماندن از تحریمات و بحران اقتصادی هر ماه مبلغی از درآمد خود را صرف خرید بیت کوین می کند.

او ادامه داد : زمانیکه من متوجه شدم که بانک مرکزی ایران فعلا نمی تواند مشکلات و بحران اقتصادی را رفع کند. تصمیم به خرید بیت کوین و حتی اتریوم کردم. من گزارش های زیادی از مردم کشورهای چین و ونزوئلا خوانده ام که آنها نیز در شرایط بحران اقتصادی کشورشان، دست به همین کار ( خرید بیت کوین ) زده اند.

همچنین او افت شدید قیمت ریال در مقابل بیت کوین در بازار های زیرزمینی را تائید کرد. و گفته است که در حال حاظر برای خرید بیت کوین باید ۲ برابر مقداری که در ماه پیش پرداخت کرده است اکنون پرداخت کند.

در بازارهای بین المللی قیمت خرید بیت کوین به دلار چیزی حدود ۸۱۳۵ دلار می باشد.

 

مرتبط : ۱۲ نکته برای ارتقای هوش اقتصادی و مدیریت مالی

 

آیا ارز رمزپایه ملی می تواند راه حلی برای ایران باشد ؟

گرچه ایران در ماه آپریل گذشته اقدام به ممنوعیت بیت کوین و ارزهای رمزپایه دیگر نمود. ولی اکنون اعلام کرده است که در حال ارائه ارز رمزپایه ملی خود می باشد. همچنین اخیرا دولت ایران اعلام کرده است که با استفاده از تکنولوژی بلاک چین ، کلید رمزنگاری شده ملی خود را ساخته است.

خرید بیت کوین با ارز ریال

با این اوصاف آمریکا باور دارد که راه دور زدن تحریم ها را هم بسته است. دونالد ترامپ طی تصمیماتی به وضوح رسانده است که هر کشوری که به هر نحوی مبادلات تجاری با ایران داشته باشد، دامن گیر تحریمات خواهد شد.

البته ساخت ارز رمزپایه ملی قبلا توسط کشور ونزوئلا اجرا شده بود. این ارز با پشتوانه ی نفت و صنایع معدن ساخته شد. این ارز پترو (petro) نام گرفت، اما سرانجام خوبی نداشته است. ارزش این ارز از ۶۰ دلار که در زمان ICO یا فروش اولیه کوین، ارائه شد. با تقاضای بسیار کمی از سوی بازار جهانی به ۱۶٫۵ دلار سقوط کرد.

 

مرتبط : ۶ دلیل هجوم سازمان ها برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

 

پی نوشت : هرچند اغلب و یا همه دوستان و هموطنان ایرانی می دانند که تحریمات آمریکا تاثیر چندانی بر نوسان قیمت ارز و یا این بحران اقتصادی نداشته است. ولیکن مقاله به این شکل نوشته شده بود و باید بدون کاستن از ماهیت آن ترجمه میشد.