چرا هوش هیجانی برای موفقیت در مدیریت کسب و کار ضروری می باشد ؟

چرا هوش هیجانی برای موفقیت در مدیریت کسب و کار ضروری می باشد ؟

داشتن بهره هوشی (IQ) بالا به اندازه هوش هیجانی (EQ) بالا مهم می باشد.

اگر شما فردی توانا و با مهارت در تخصص خود باشید. و در هوش هیجانی ضعف داشته باشید. سد بزرگی در سر راه موفقیت خود خواهید داشت.

 

هوش هیجانی (EQ) چیست ؟

البته هوش هیجانی را می توان اینطور معنی کرد. قابلیت هشیار بودن ، کنترل و ابراز احساسات ، چگونگی حل مشکلات درون فردی با قاطعیت کامل. چه احساسی در مورد خود دارید ؟ چگونه با دیگران ارتباط برقرار می کنید؟ این ۲ فاکتور مهمی است که می تواند شکست یا موفقیت کاری شما را تعیین کند. مخصوصا اگر در یک کار تیمی شرکت می کنید. بدلیل آنکه موفقیت کل تیم لازمه داشتن درک ، برقراری و حفظ یک رابطه متحکم با یکدیگر است. با این اوصاف اگر شما خودتان را فردی خودآگاه و اجتماع آگاه می بینید. بنابراین به احتمال بسیار زیاد شما EQ یا هوش هیجانی بالایی دارید.

هوش هیجانی چیست ؟

مزایای هوش هیجانی

البته شما اگر بفهمید چه تعدادی از مردم در توانایی هوش هیجانی ضعیفی برخوردار هستند ، غافلگیر خواهید شد. در چند سال اخیر رتبه متوسط هوش هیجانی (EQ) در بین مردم ۲۵ درصد کاهش داشته است. این در حالیست که بهره هوشی (IQ) نیز ۲۵ درصد افزایش داشته است. گرچه این موضوع بصورت تئوری کاملا عادی جلوه می کند. ولی وجود هوش هیجانی بالا مزایای بسیار خوبی برای کسب و کارتان بهمراه خواهد داشت. مزایایی مانند قدرت بالای حافظه کارمندان ، افزایش بهره وری. و بصورت کلی به افزایش سود در کسب و کار منجر می شود. بدلیل اینکه اعضای تیم ، خوشحال و با یک رابطه قوی میان یکدیگر، به تعامل و فعالیت مشغول می شوند. وجود یک تیم قوی برای کسب و کار یکی از مهمترین و همچنین سخت ترین کارهاست. یک تیم قوی می تواند یک سازمان یا کسب و کار را نجات دهد و به آن روح ببخشد. در عوض ساخت چنین تیمی به روحیه ، صبر و استقامت بالایی نیاز دارد. و اصلا کار آسانی نیست.

تاثیر هوش هیجانی در مدیریت کسب و کار

هوش هیجانی خود را تقویت کنید

اگر شما احساس می کنید که در هوش هیجانی ضعف دارید. زمان آن رسیده است تا زمان بگذارید و این قابلیت را در خود تقویت کنید.

از مطالب آموزشی مانند کتاب ، فایل های صوتی و تصویری استفاده کنید. آموزش را در بخشی از کارهای روزانه خود جای دهید. و مطالبی که آموزش دیده اید را در زندگی روزمره بکارگیری کنید. از به چالش کشیدن خود نترسید. تا شما نتوانید شخص فعلی خود را به چالش بکشید و متضاد عمل کنید، نمی توانید خودتان را ارتقا دهید. تمرینات را در راستای تقویت هوش هیجانی جدی بگیرید. دانستن بدون عمل هیچ فایده ای ندارد. همه ما اطلاعات زیادی در مورد یک کسب و کار موفق داریم. ولی آیا همه ما یک کسب و کار موفق داریم ؟ خیر.

اطراف خود را پر از افرادی با هوش هیجانی بالا کنید. از آنها الگوگیری کنید. یاد بگیرید چگونه تعامل بیشتری داشته باشید. و بتوانید رابطه قوی تری با آنها داشته باشید. این یک تمرین عملی برای رشد هوش هیجانی می باشد.

رفتار خود را آنالیز کنید و از اشتباهات خود درس بگیرید. فکر کنید چه چیزی شما را به چالش می کشد ، یا از آن فرار می کنید. دلیل را کشف کنید و بعد از آن بجای فرار به دل آن بروید. برخی اوقات یک تفکر غلط باعث می شود یک عمر راه را اشتباه بروید. بدنبال ریشه باشید و دلیل خود را از نظر منطقی بودن بسنجید.

 

مرتبط : بیل گیتس ، وارن بافت و اکثر میلیونرهای خودساخته از چه تکنیکی برای موفقیت خود استفاده کردند؟

 

بیاد داشته باشید هوش هیجانی کاملا اکتسابی است و می توان با یادگیری و تمرین ، آن را در خود تقویت کنید. ولی این موضوع همانند ماهیچه می باشد، هر چه بیشتر از آن کار بکشید و تمرین کنید، قوی تر خواهد شد. و هرچه بیشتر آن را فراموش کنید و تمرین نکنید، توانایی هوش هیجانی شما هم ضعیف تر خواهد شد.

و در پایان ، از طریق آموزش یاد بگیرید چطور استرس خود را مدیریت کنید. نگرش خود را تغییر دهید. در برخورد با تضادها انعطاف پذیر باشید. قبل از صحبت حتما فکر کنید. و همیشه به آموزش و عمل متعهد باشید و آن را فراموش نکنید.