تکنیک 5 ساعته راز موفقیت میلیونر های خودساخته

تکنیک ۵ ساعته راز موفقیت بیل گیتس و میلیونرهای خودساخته

تکنیک ۵ ساعته راز موفقیت بیل گیتس و میلیونرهای خودساخته

بیل گیتس می گوید من از زمان کودکی حرص یادگیری داشتم، زمانیکه می خواستم چیزی خارج از مدرسه هم یاد بگیرم همیشه کتاب دایره المعارف را باز میکردم و با اشتیاقی بی پایان به مطالعه می پرداختم.

بعد از یک روز کاری خسته کننده به خانه بر می گردید. بی رمق و گرسنه هستید. دلتان می خواهد برای لحظه ای نفس راحت بکشید. چیزی برای خوردن بر می دارید و در جلوی تلویزیون خودتان را رها می کنید. لحظه ای به خودتان می آیید که ۵ قسمت از یک سریال را تماشا کرده اید.

البته این داستان گاه و بیگاه اتفاق می افتد. ولی بهرحال این عادت ناسالم باید به روشی از بین برود. تا یکی از سدهای بزرگ موفقیت از راهمان برداشته شود. به همین دلیل است که اکثر انسان های موفق در سراسر جهان از وقت های خالی خود برای مطالعه و یادگیری استفاده می کنند.

هرچند این موضوع چیز جدیدی نیست. ولی طبق تحقیقات توماس کورلی در مورد ۲۰۰ میلیونر خود ساخته، نقاط مشترک زیادی در میان آنها یافته شد. طبق گزارشات، همه ی این افراد هیچ کدام تلویزیون تماشا نمی کنند. و ۸۶ درصد از آنها وقت خود را به یادگیری از طریق مطالعه سپری می کنند. و ۶۳ درصد از آنها نیز در رفت و آمدها از کتاب های صوتی استفاده می کنند.

چونسه مادوکس متخصص بهره وری و ارتقای شخصی می نویسد : هیچ رازی نیست که افراد موفق آن را نخوانده باشند. بیل گیتس و دیگر میلیونر های خودساخته بطور متوسط حداقل ۲ کتاب و یا بیشتر در ماه می خوانند. به همین دلیل او به همه توصیه می کند که کتاب ، وبلاگ ، مجلات مفید را در زمان بیکاری و آزاد مورد مطالعه قرار دهند. و با استفاده با این روش شما هر روز سطح دانش خود را افزایش داده اید. حتی اگر شما همیشه در حال حرکت و رفت و آمد هستید می توانید از کتاب های صوتی استفاده کنید. ممکن است شما نیمی از روز را در میان راه ، در اتوبوس ، مترو و یا غیره باشید. در این صورت وقت خود را صرف افکاری که فقط ذهنتان را مشغول می کند یا موسیقی که هیچ تاثیر مثبتی در زندگیتان ندارد، نکنید. کتاب های صوتی گوش کنید تا سطح دانش شما ارتقا پیدا کند. بیاد داشته باشید شما زمانی اشتباه می کنید، چون را درست را تشخیص نمی دهید. شما فرصت ها را براحتی از دست می دهید، چون واقعا نمی دانید چه باید بکنید. به همین دلیل است که شما روزانه باید مطالعه داشته باشید. هر روز باید چیز جدیدی یاد بگیرید.

بیل گیتس و تکنیک 5 ساعته

شاید شما به این موضوع فکر کنید که واقعا چه کسی در این دوره و زمانه وقت مطالعه را دارد. بین کسب و کار و خانواده ، پیدا کردن وقت خالی غیر ممکن به نظر می رسد. بعنوان یک پدر و یک کارآفرین می توانم تا حدودی شما را درک کنم. ولی اگر به شما بگویم که باراک اوباما در کاخ سفید هم توانست زمانی خالی برای مطالعه اختصاص دهد. آنوقت دیگر چه بهانه می توانید داشته باشید ؟ او حتی ماندگاری ریاست جمهوری خود را مدیون کتاب ها می داند.

هر چند باراک اوباما با رهبرانی که موفقیت خود را مدیون کتاب ها هستند، فاصله زیادی دارد. بیل گیتس ، وارن بافت ، اوپرا وینفری ، ایلان ماسک ، مارک کوبان و جک ما ، همه این رهبران نسبت به مطالعه و یادگیری حریص بودند. همانطور که بیل گیتس در روزنامه نیویورک تایمز گفته است : مطالعه کردن تنها راه موفقیتی است که یاد گرفته ام و از زمان کودکی به آن مشغولم.

آنها چگونه وقتی را در روز برای مطالعه اختصاص می دهند ؟ آنها با استفاده از تکنیک ۵ ساعته این کار را انجام می دهند.

 

مرتبط : ۴ نکته اساسی مدیر سابق اپل برای موفقیت در مارکتینگ کسب و کار

 

تکنیک ۵ ساعته چیست ؟

تکنیک ۵ ساعته توسط میشل سایمونز، بنیانگذار Empact بداع شد. مراحل استفاده از این تکنیک بطرز عجیبی آسان است. مهم نیست چقدر افراد در روز مشغله های زیادی دارند. ولی آنها حداقل یک ساعت در روز ویا ۵ ساعت در هفته را به مطالعه ، یادگیری و آموزش اختصاص می دهند.

البته سایمون این تکنیک را از مطالعه زندگی بنجامین فرانکلین بدست آورده است. او می گوید بنجامین فرانکلین در طول تمام زندگی اش ( از بزرگسالی به بعد ) ، یک ساعت در روز را برای آموزش و یادگیری اختصاص داده است. البته او برای این عقیده ی خود بسیار پافشاری کرده و با وجود هرگونه مشکل ویا کاری، برنامه خود را تغییر نمی داده است. سایمون می گوید که این روش را تکنیک ۵ ساعته ی فرانکلین نامگذاری کرده است. یک ساعت در روز و یا ۵ ساعت در هفته.

بیل گیتس و تکنیک 5 ساعته

البته برنامه آموزشی فرانکلین به این صورت می باشد که وی صبح زود از خواب برمی خیزد و به خواندن و نوشتن می پردازد. او هدف های شخصی برای خود انتخاب کرده است و روزانه نتایج را بررسی می کند. او همانند باشگاه های کتاب امروزی، انجمنی را برای صنعت گران و تاجران همفکر خود تاسیس کرد. این انجمن در راستای کمک به افرادی ساخته شده بود که همیشه مشتاق بهتر شدن بودند و همچنین با ارتقای خود نیز به جامعه کمک بیشتری می کردند. او همچنین این اطلاعات و دانش جدید را در کار مورد آزمایش قرار می داد. و در روز همیشه سوال های می پرسید که تفکر را برمی انگیخت.

 

۳ سطل از تکنیک ۵ ساعته

امروزه افراد و رهبران موفق جهان با تبدیل تکنیک ۵ ساعته فرانکلین  به سه سطل، در زندگی روزمره خود استفاده می کنند. سه سطل نام یک تکنیک می باشد که به صورت مختصر به آن می پردازیم.

تکنیک سه سطل از کتاب معادله خوشبختی نوشته نیل پاسریشا گرفته شده است. نویسنده در این کتاب می نویسد، زندگی همه افراد در هفته در ۱۶۸ ساعت خلاصه می شود. و این ۱۶۸ ساعت به ۳ سطل ۵۶ ساعته تقسیم می شود. سطلی برای کار ، سطلی برای خواب و سطلی هم برای کارهای دیگر. کیفیت زندگی شما به تقسیم این سطل و چگونگی مدیریت آن وابسته است. اگر بتوانید توازنی میان این ۳ سطل برقرار کنید سرعت پیشرفت زندگیتان در همه جهات را افزایش خواهید داد.

سطل اول : خواندن

میلیونرهای خودساخته ای مانند دن گیلبرت و مارک کوبان ۱ الی ۳ ساعت در طول روز مطالعه می کنند. بیل گیتس بنیانگذار کمپانی مایکروسافت و  همچنین ایلان ماسک که دانش ساخت موشک را آموخته و بنیانگذار کمپانی بزرگ SpaceX می باشد، توانایی و جایگاه خود را مدیون مطالعه می دانند. علاوه بر این جک ما بنیانگذار کمپانی Alibaba می گوید : مطالعه می تواند به شما کمک کند تا شروع خوبی در کسب و کارتان داشته باشید. این چیزی است که شما را از هم سن و سالانتان جلوتر می برد. در مقایسه با افراد دیگر، انسان های اهل مطالعه همیشه علاقه زیادی به دانستن صنعت ، استراتژی و تاکتیک های دیگر دارند.

حتی اگر شما نمی توانید نسبت به تعهد خود برای ۱ ساعت مطالعه پایبند بمانید. با روزی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه شروع کنید. من همیشه کتابی به همراه خود می آورم. بنابراین اگر مجبور به منتظر ماندن در جایی مانند قرار ملاقات ، نوبت دکتر شدم. بجای اتلاف وقت، شروع به مطالعه می کنم. شما حتی می توانید از گوشی هوشمند خود برای مطالعه کتاب های الکترونیکی و یا گوش دادن به کتاب های صوتی استفاده کنید. حتی زمانیکه ورزش می کنید می توانید به یک سخنرانی و یا کتاب صوتی گوش کنید. شما باید نسبت به مطالعه و یادگیری حریص باشید. دانایی هرچه بیشتر کیفیت زندگی شخصی ، شغلی و اجتماعی شما را بالا می برد. پس بجای گلایه کردن از زندگی و مشکلات، راه حل آن را یاد بگیرید.

بیل گیتس و تکنیک 5 ساعته

سطل دوم : تامل

در قسمتی دیگر از این تکنیک باید در مورد اطلاعات و دانش جدید تفکر و تامل کنید. و سعی کنید در زندگی خودتان آن را بسط دهید تا بتوانید از آن استفاده کرده باشید. جک دورسی و جف وینر رئیس لینکدین و همچنین سارا بلیکلی متفکرهای معروفی هستند.

به همان اندازه که اقدامات صحیح خود را بررسی می کنید. تمرکز بر گذشته این امکان را به شما می دهد تا از اشتباهات خود درس بگیرید. و در نتیجه شما فرد بهتری برای دستیابی به اهداف و ارتقای سطح زندگیتان خواهید شد. همچنین تحقیقات دانشگاه تگزاس نشان می دهد که استراحت های ذهنی و تفکر کردن به سطح یادگیری افراد کمک شایانی می کند.

برای شروع زمانی را برای تفکر در برنامه خود قرار دهید. البته من ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بعد از ناهار را بهترین زمان برای اینکار دانستم. سعی کنید از زمان های کم شروع کنید. مثلا ۱۰ دقیقه در روز برای شروع کافیست. سوالات را در ذهن خود مرور کنید. و ۲ یا ۳ سوالی که بهترین بازخورد را می تواند در زندگیتان داشته باشد را به یاد داشته باشید. از خودتان سوال کنید و بدنبال جواب باشید. حتی اگر در سمیناری حضور یافتید سوالات مهم و تاثیرگذارتان را بپرسید. و از دانش دیگران استفاده کنید.

 

سطل سوم : آزمایش

سومین و آخرین قسمت از این تکنیک آزمایش سریع می باشد. بنجامین فرانکلین و توماس ادیسون بدلیل آزمایشاتی که انجام داده اند، متفکر و مخترع بزرگی شده اند. امروزه سرویس جیمیل وجود دارد، به آن دلیل که گوگل به کارکنان خود اجازه داده است تا ایده های جدید خود را تست کنند.

آزمایش و خطا امروزه یکی از پرکاربردترین روش هاست. دلیل اصلی آن است که آزمایش واقعیت را بازتاب می کند و به فرضیه ها کاری ندارد. آزمایش به شما نشان می دهد که چه چیزی اجرایی می باشد. همچنین شما می توانید اشتباهات خود را پیدا کنید و از آن درس بگیرید. و بهترین خصلت آزمایش وقت گیر نبودن آن است.

همچنین جک ما توصیه می کند که همیشه دانش و اطلاعات تازه خود را در زندگی واقعی خود پیاده سازی کنید. بعنوان مثال اگر شما کتابی در مورد تیم سازی و کار گروهی خوانده اید. می توانید در چنین گروه و یا کار تیمی داوطلب شوید و اطلاعات خود را پیاده سازی کنید. مطالعه را به یک عادت در زندگی خود تبدیل کنید. تا در زندگی شخصی و شغلیتان پیشرفت چشمگیری را تجربه کنید. پس با سرمایه گذاری وقت خود در تبدیل مطالعه به یک عادت، موفقیت و ارتقای شخصی و شغلی خود را تضمین کنید.