انواع حرکت های دست در آیپد و آیفون

انواع حرکت های دست در آیپد و آیفون جدید چگونه است؟

انواع حرکت های دست در آیپد و آیفون جدید چگونه است؟

در آیپد و آیفون حرکت های جستچر زیادی وجود دارد و ما فقط با برخی از آنها آشنایی داریم.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، استفاده از گوشی‌ های هوشمند روز به روز پیشرفت زیادی کرده است و شاهد نوآوری‌های جدید در این عرصه می‌باشیم. در این پست قصد داریم کاربردهای استفاده از انواع حرکت های دست در آیپد و آیفون  را برای اشخاصی که به تازگی این محصولات محبوب را خریداری نموده اند، آموزش دهیم. لازم به ذکر است برخی از این حرکات دست مولتی تسک (شماره ۷ تا ۹ ) بوده و فقط بر روی آیپد کار خواهند کرد.

فعال کردن یا غیر فعال کردن حالت مالتی تسک در آیپد

برای فعال کردن حالت مالتی تسک در آیپد مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا وارد تنظیمات شوید، بر روی گزینه General را انتخاب کنید.

و در صفحه ظاهر شده آن گزینه Multitasking Gestures تپ کنید و حالت On را برای فعال کردن انتخاب کنید.

اگر قصد غیر فعال کردن حالت تپ را داشتید می توانید از این قسمت گزینه Off را انتخاب کنید.

 

انواع حرکت های دست در آیپد و آیفون

 

۱. تک تپ و دابل تپ (Single and Double Tap)

 

 

هنگامی که شما با کامپیوتر شخصی خود کار می‌کنید از کلیک کردن ماوس استفاده می کنید که در گوشی هوشمند آیفون و یا آیپد به این عمل که روی صفحه نمایش ضربه بزنید، تپ کردن می گویند. تک تپ یعنی شما فقط یکبار روی صفحه نمایش ضربه بزنید و همچنین یکی از پرکاربردترین حرکت های دست در آیپد و آیفون می باشد. از تک تپ برای باز کردن دکمه یا آیکون یا یک صفحه وب در گوشی هوشمند آیپد می‌توانید استفاده کنید. دابل یا دو بار تپ یعنی شما دوبار پشت سرهم روی صفحه نمایش ضربه بزنید، که به این عمل دابل تپ هم می‌گویند.

از این حرکت برای بزرگ نمایی (زوم کردن) و یا کوچک نمایی (خارج شدن از زوم) بر روی عکس ها یا نقشه ها در صفحات وب می توانید استفاده کنید.

 

۲. تپ کردن و نگه داشتن انگشت

 

 

شما می توانید هنگام کار با گوشی هوشمند آیپد خود بر روی صفحه نمایش ضربه بزنید و نگه دارید که در این حالت منوی برای شما ظاهر می شود که زیر گزینه های آن ظاهر می شود و می توانید بر روی آن ضربه بزنید، این دقیقا عمل راست کلیک ماوس در کامپیوترهای شخصی می‌باشد.

شما با استفاده از این عمل در گوشی هوشمند خود می توانید برای کپی کردن و برش زدن و الحاق کردن گالری عکس و… در صفحه گوشی هوشمند  آیپد خود استفاده کنید. و همچنین می توانید به این روش آیکون ها را در صفحه جابه جا کنید.

 

۳. اسکرول کردن (Scroll)

 

 

شما همچنین می توانید انگشت خود را بر روی صفحه گوشی هوشمند خود قرار دهید وآن را به سمت پایین بکشید، صفحه ایی برای شما ظاهر می شود که می توانید از برنامه های گوشی هوشمند مثل تقویم و… استفاده کنید.

 

مرتبط : آیپد پرو ۲۰۱۸ بدون هدفون جک به بازار عرضه خواهد شد

 

۴. فلیک کردن (Flick)

 

 

شما می توانید انگشت خود را در صفحه گوشی هوشمند خود قرارداده، آن را به سمت بالا بکشید که به این عمل فلیک کردن می‌گویند که بیشتر برای لیست های طولانی کاربرد دارد. مثلاً اگر بخواهید دنبال یه مخاطب خاص در دفترچه تلفن یا آهنگ خاص در آلبوم موسیقی گوشی هوشمندتان بگردید از این عمل استفاده می شود.

 

۵. سوایپ کردن (Swipe)

 

 

شما می توانید انگشت خود را بر روی صفحه گوشی هوشمند تان قرار دهید و آن را ازیک سو به سوی دیگر بکشید به این عمل سوایپ کردن می‌گویند که از این عمل برای پیمایش در صفحات وب و نقشه های زوم شده و برنامه های مختلف گوشی هوشمند آیپد استفاده می شود.

 

۶. پینچ و آنپینچ کردن (Pinch and Unpinch)

 

 

شما می توانید انگشت اشاره و انگشت شت خود را بر روی صفحه گوشی هوشمندتان قرار دهید و آن را در جهت خلاف یکدیگر از مرکز به سمت اطراف بر روی صفحه گوشی هوشمندتان بکشید که به این عمل پینچ می گویند و همچنین می توانید انگشت اشاره و انگشت شت خود را بر روی صفحه گوشی هوشمندتان قرار دهید و ان را در جهت خلاف یکدیگر از اطراف به سمت مرکز بر روی صفحه گوشی هوشمندتان بکشید که به این عمل آنپینچ می گویند. از این حرکت بیشتر برای بزرگنمایی و کوچک نمایی عکس استفاده می شود.

 

خوب است بدانید : قابلیت های جالب و برجسته سیستم عامل جدید iOS 12

 

۷. هوم پینچ (Home Pinch)

 

 

شما می توانید از انگشتان دست خود (چهار یا پنج انگشت) را بر روی صفحه گوشی هوشمند قرار دهید و همزمان انگشتان دست را به اطراف گوشی بکشید به این عمل هوم پینچ می گویند که سریعترین روش بازگشت به صفحه اصلی در گوشی های هوشمند آیپد می باشد.

 

۸. مالتی تسکینگ سوایپ (Multitasking Swipe)

 

 

شما می توانید انگشتان دستان خود را بر روی صفحه گوشی هوشمند قرار دهید آنان را به سمت بالا بکشید که به این عمل مالتی تسکینگ سوایپ گفته می شود.که برای نوار چند وظیفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

 

۹. بین برنامه های در حال اجرا سوئیچ کنید.

 

 

شما می توانید انگشتان دست خود را بر روی صفحه قراردهید و آن را به سمت راست بکشید که نوار چند وظیفه ایی برنامه های گوشی هوشمندتان باز می شود و می توانید از یک برنامه به برنامه ی دیگر حرکت کنید.