کمپانی لایکا

کمپانی لایکا ؛ مهم ترین و موثرترین برند دوربین در قرن ۱۹ و ۲۰

کمپانی لایکا ؛ مهم ترین و موثرترین برند دوربین در قرن ۱۹ و ۲۰

کمپانی لایکا (Leica) یکی از مهم ترین و موثرترین تولیدکنندگان صنعت دوربین در جهان می باشد. لایکا بسیاری از ابداعات دنیای عکاسی و دوربین را به نام خود ثبت کرده است. از این ابداعات می توان قابلیت فوکوس خودکار، فیلم عکاسی ، دوربین ۳۵ میلیمتری و رابط فلش را نام برد.

 

تاسیس کمپانی لایکا

لایکا نخستین بار  در سال ۱۸۴۹، در کشور آلمان و شهر وتزلار (Wetzlar) تاسیس شد. مهندس آلمانی کارل کلنر، موسس این کمپانی، کار خود را با تولید میکروسکوپ های علمی آغاز کرد. کیفیت این میکروسکوپ ها به قدری خوب بود که در سراسر جهان و همچنین محافل علمی شهرت یافت.

چندین سال بعد با حضور یک مهندس مکانیک جدید در بین شرکا، تولیدات کمپانی به سمت دوربین رفت و اولین دوربین خود را با عنوان لایکا تولید کردند. لایکا، از دو کلمه Camera به معنی دوربین و Leitz  نام مهندس جدید کمپانی (Ernst Leitz) گرفته شده است.

 

کمپانی لایکا

 

بیشتر بخوانید : دوربین حرفه ای لایکا Q-P با چه مشخصات و قیمیتی عرضه می شود؟

 

اولین دوربین های لایکا

اولین بار کمپانی لایکا در سال ۱۹۱۲ دو نوع دوربین طراحی کرد. این دو نوع که Ur-Leica و Original Leica  نام داشتند، توانایی ثبت یک عکس در هر ثانیه را دارا بود. پس از این رویداد به دلیل جنگ جهانی اول وقفه ای طولانی در کار ایجاد شد.

 

کمپانی لایکا

 

سپس در سال ۱۹۲۴ شش دوربین را تولید کردند. با سرعت یافتن کار سال بعد دوربین های این کمپانی روانه بازار شد. دوربین هایی که آن زمان در اختیار کاربران قرار می گرفت بسیار سنگین بود و حمل راحتی نداشت. اما لایکا برای اولین بار دوربین هایی را تولید کرد که کوچک بودند و به راحتی حمل می شدند.

سری اول دوربین های عرضه شده سری A نام داشتند و ظرفیت فیلمشان ۳۵ عکس بود. این دوربین ها لنزی ثابت با فاصله کانونی  f/3.5 و سرعت شاتر ۱٫۲۵ تا ۱٫۵۰۰ را دارا بودند. دوربین ها هر ساله از سوی کمپانی تغییراتی می کردند و امکانات و فناوری های جدیدی به آنها اضافه می شد. از این امکانات می توان به لنزهای جدید واید ، تله فوتو ، منظره یاب و … اشاره کرد.

 

سپس در سال 1924 شش دوربین را تولید کردند. با سرعت یافتن کار سال بعد دوربین های این کمپانی روانه بازار شد.

 

بیشتر بخوانید : نکات طلایی برای عکاسی حرفه ای با گوشی

 

تغییرات تا سال ۱۹۳۱ ادامه داشت تا اینکه در این سال اولین دوربین با عکس رنگی توسط لایکا تولید شد. اما به دلیل جنگ جهانی دوم این رویداد مهم خیلی پیگیری نشد. پس از یک وقفه طولانی مجدد، فعالیت کمپانی در زمینه تولید لنزهای اپتیکی در سال ۱۹۴۹ آغاز شد. لایکا در خط تولید لنز نیز بسیار موفق عمل کرد و خود را به یکی از مهم ترین تولید کنندگان لنز بدل کرد.

 

ظهور نیکون و کنون

البته در کنار کیفیت بسیار بالای محصولات لایکا، قیمت تمام شده بسیار بالاست و امکان تهیه برای بسیاری از علاقه مندان فراهم نیست. از همین رو لایکا رقیبانی بسیار جدی داشته که آنها نیز تفاوت قیمت چندانی با هم ندارند. پس از جنگ جهانی دوم در ژاپن، کمپانی های نیکون و کنون شکل گرفتند و توانستند با قیمت هایی بسیار مناسب تر از لایکا و کنتاکس، دوربین های متنوعی را تولید و روانه بازار کنند.

 

نیکون و کنون پس از کمپانی لایکا

 

با همین منش پس از مدت کوتاهی این دو کمپانی کوچک به غول های تولید دوربین در شرق آسیا و حتی جهان تبدیل شدند. این کمپانی با تولید دوربین های دیجیتال برای اولین بار انقلابی در این صنعت ایجاد کردند. همچنین لایکا را با تولید دوربین های اختصاصی برای موسسه ها و شرکت های خاص مثل ناسا می شناسند.