طول عمر دوربین عکاسی خود را با رعایت چند نکته ساده افزایش دهید

طول عمر دوربین عکاسی خود را با رعایت چند نکته ساده افزایش دهید

دوربین عکاسی جزء وسایل ارزشمند و بسیار حساس محسوب می شود. البته اگر شما یک عکاس باشید دوربین خود را یکی از با ارزش ترین وسیله زندگی خود خواهید یافت. همچنین حساسیت شما نسبت به نگه داری این وسیله بسیار افزایش پیدا می کند. در این مقاله به نکات نگه داری دوربین عکاسی اشاره خواهیم کرد. که به افراد کمک می کند با رعایت آن طول عمر دوربین عکاسی خود را افزایش دهند.

استفاده از بند دوربین

هر دوربین در جعبه خود یک بند متناسب دارد که بهتر است کاربر زمان حمل از آن استفاده کند. بند بر روی شانه، گردن و یا مچ دست انداخته می شود. استفاده از بند، علاوه بر کاهش خطر سرقت مانع سقوط نیز می شود.

 

طول عمر دوربین عکاسی

 

استفاده از درب مخصوص برای پوشاندن لنز و سنسور

یکی از بخش های مهم، حساس و گران قیمت دوربین، لنز آن می باشد. برخی دوربین ها بدون لنز کاربردی ندارند و بلااستفاده می شوند. مثل دوربین های دیجیتالی تک لنزی بازتابی که DSLR   نامیده می شوند. حتی گاهی قیمت یک لنز از خود دوربین نیز بیشتر است. به همین دلیل باید از آن در برابر گرد و غبار و یا رطوبت محافظت کرد. زمانی که از دوربین استفاده نمی شود بهتر است که دهانه آن توسط یه درب پوشانده شود.

 

بیشتر بخوانید: دوربین لایکا Q-P با چه خصوصیات و قیمتی روانه بازار خواهد شد؟

 

گاهی یک دوربین بیش از یک لنز داشته و دائم لنز تعییر می کند. بهتر است زمان تعویض دهانه دوربین به سمت پایین گرفته شود تا گرد و غبار کمتری وارد آن شود. البته گاهی دوربین هیچ لنزی ندارد. در این صورت باید از سنسور دوربین محافظت کرد. سنسور بسیار حساس تر و آسیب پذیرتر از لنز است. گرد و غبار به شدت آن را تحت تاثیر قرار داده و کیفیت عکس ها را کاهش می دهد.

در صورت نبود لنز، وقتی دوربین در حال استفاده نیست، باید آن را با یک درپوش بست. محافظت از لنز و سنسور تاثیر زیادی در افزایش طول عمر دوربین عکاسی دارد.

طول عمر دوربین عکاسی

تمیز کردن دوربین با پارچه مناسب

از آنجایی که لنز دوربین همیشه در معرض گرد و غبار و کثیفی قرار دارد، همیشه توسط کاربر پاک می شود. اما لنز را نباید با دستمال کاغذی یا هر لباسی پاک کرد. لنزها بسیار حساس بوده و باید با دستمال مخصوص خود پاک شوند. عدم استفاده از دستمال مناسب علاوه بر آسیب رساندن به پوشش نوری لنز، ممکن است آن را خش دار کند. معمولا از دستمال های میکروفایبر برای این کار استفاده می شود.

 

استفاده از کیف های مخصوص حمل

هر دوربین یک کیف مخصوص دارد که بهتر است داخل آن حمل شود. این کیف ها، محفظه های مشخصی داشته و ضد ضربه هستند. از این رو مانع آسیب دیدن دوربین می شوند.

 

بیشتر بخوانید: حسگرهای هشت میکرونی سامسونگ تحولی جدید در کیفیت دوربین

 

توجه به تعداد شات های زده شده دوربین

شاتر یکی از قطعات مکانیکی متحرک در دوربین هاست که باز و بسته شدن، نوری که از محیط به سنسور می رسد را کنترل می کند. هر شاتر یک عمر مفید دارد و طی این زمان حدودا ۱۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار بار است. اگر تعداد شات های دوربین به این عدد رسیده و عملکرد آن به خوبی قبل نیست، بهت است به یک متخصص مراجعه کنید. تعویض شاتر معیوب، نقش زیادی در افزایش طول عمر دوربین شما دارد.

 

طول عمر دوربین عکاسی

 

استفاده صحیح از کارت حافظه دوربین

کارت حافظه تا زمانی که توسط دوربین در حال استفاده است، موجب روشن شدن چراغ کنار دوربین می شود. در این حالت نباید از دوربین خارج شود. در غیر این صورت تعدادی از عکس ها بر روی کارت حافظه ذخیره نخواهند شد. با این کار می توانید طول عمر دوربین عکاسی خود را افزایش دهید.