لوگو فیس بوک

مشکل حل نشده انتشار اخبار جعلی در فیس بوک

مشکل حل نشده انتشار اخبار جعلی در فیس بوک توسط InfoWars

به نظر می رسد فیس بوک ترجیح می دهد نسبت به شایعات و اطلاعات کذب منتشر شده، چشم پوشی کند تا اینکه مشکل را از ریشه حل کند.

فیس بوک نمی تواند مسئله اطلاعات کذب را شفاف سازی کند.

در ۲ سال اخیر، فیس بوک تلاش خود را برای مقابله با انتشار شایعات و اخبار کذب افزایش داده است. پس از اینکه متوجه شد افرادی از طریق محیط های مجازی مانند فیس بوک دست به گسترش تبلیغات سیاسی و جهت دار کردن افکار عمومی می زنند، با وجود نظارت فیس بوک، انتشار شایعات ادامه پیدا کردند، درحالیکه پیج ها تئوری توطئه را بسط می دادند.

این هفته فیس بوک تلاش کرده است تا مقابله نکردن خود با پیج هایی که شایعات ، اخبار غلط و تبلیغات سیاسی منتشر می کنند را با اصطلاح ” دفاع از آزادی بیان ” توجیح کند. البته این موضوع پس از سایت بدنام الکس جونز ” InfoWars ” بر سر زبان ها افتاد، و همچنین پیج فیس بوک InfoWars باید بسته شود. البته این موضوع با برجسته نشان دادن نقش فیس بوک بعنوان یکی از قدرتمندترین پلتفورم های تولید محتوا، جنجال برانگیز شده است.

پیام توئیتری در مورد اخبار جعلی فیس بوک

این فضای مجازی پاسخ داده است که ترجیح می دهد پست هایی که انتشار اخبار کذب می کنند را کسر رتبه دهد تا اینکه کلا منبع را مسدود کند. این اقدام به این صورت است که بازدید کننده های این پست ها کاهش چشمگیری پیدا می کنند ولی بهرحال به فعالیت خود ادامه می دهند. البته فیس بوک مدعی شده پس از کسر رتبه، بازدیدکننده های پست های شایعه و کذب ۸۰% کاهش خواهند یافت.

پیام توئیتری فیس بوک : ” ما فکر نمی کنیم مسدود کردن پیج هایی که تئوری توطئه و یا اخبار کذب را بسط می دهند، اقدام درستی باشد. به نظر می رسد آنها پیج های دیگری در یوتیوب و توئیتر دارند، ما به روشی که پلتفورم های دیگر عمل کردند، عمل کردیم.

سخنگوی توئیتر هم گفته است ” کمپانی توئیتر در مورد پیج های شخصی اظهار نظر نمی کند و نباید در مورد حقیقت داوری کنیم. ”

یوتیوب هم هنوز پاسخی به درخواست اظهار نظر در مورد فعالیت چنین کانال هایی در محیط مجازی یوتیوب نداده است. یوتیوب قانونی به نام “Three Strike” دارد که با کانال هایی چنین فعالیت هایی دارند برخورد می کند. طبق این قانون، ۳ بار نقض قوانین، پی ۳ ماه در مورد محتوای منتشر شده، منجر به حذف کانال می شود. قبل از این یوتیوب اخطاری به InfoWars داده است ولی فعالیت این کانال همچنان ادامه دارد.

اخبار جعلی در فیس بوک

رسانه ها و روزنامه های حرفه ای هم نگاه اجمالی نسبت به وضعیت کنونی فیس بوک داشتند.

برت جانسون معاون مطالعات ژورنالی در مدرسه روزنامه نگاری میسوری گفته است : این وضعیت یک نمونه بارز از حالتی می باشد که فیس بوک تلاش می کند هم کیک خود را نگه دارد و هم نوش جان کند. فیس بوک قصد دارد تا هم خود را در تلاش برای حل مسئله نشان دهد و هم کاربران محافظه کار را ناراحت نکند. و برخی اوقات هم، فرق چندانی بین فاکس نیوز، InfoWars و یا دیاموند اند سیلک از نظر صحت اطلاعاتی نمی گذارد.

او همچنین اضافه کرد : فیس بوک نمی تواند و یا نمی خواهد  قانونی در این باب وضع کند تا این مشکل جزئی برطرف شود.

جی روزن معاون ژورنالسیم در دانشگاه نیویورک این عکس العمل فیس بوک را اعتراف به ضعف خواند :

این در واقع یک اعتراف به ضعف می باشد. یک غول بخشنده و درمانده نمی تواند این مشکلات را درک کند و در مقابل تصمیماتی بگیرد. مانند غولی هست که معلولیت دارد. شما می خواهید با مشکل فریب اطلاعاتی در پلتفورم خود بجنگید و همچنان عقیده دارید InfoWars باید به فعالیت خود در این سیستم ادامه دهد.

پیام توئیتری در مورد اخبار جعلی فیس بوک

کارن نورث پروفسور دانشگاه روزنامه نگاری اننبرگ در کالیفرنیا گفته است : چالش آدرس دهی مطالب کذب، هسته اصلی کمپانی فیس بوک را عصبانی کرده است و از تغییرات کلی  ناراحت هستند.

مشکل زمانی بوجود می آید که قانونی وضع شود، البته آنها سعی دارند چنین قانونی را بدون تغییرات کنی وضع کنند. و این کار بسیار سختی می باشد.

و همچنین تعداد کمی از مردم درخواست مسدود کردن اطلاعات غلط و دروغ را از فیس بوک دارند. مردم همه اوقات در فیس بوک دروغ می نویسند، این کاری هست که مردم انجام می دهند. هیچ کسی نمی خواهد که فیس بوک جلوی دروغ و اغراق مردم درمورد زندگی شخصی، شغل، تفریح و یا ازدواج را بگیرد.

سیاستمداران هم بدور از این داستان نبودند. سناتور آمریکایی ایالت کانتیکت کریس مورفی در پیام توئیتری گفته است : من ترجیح می دهم در جهانی با پر از دروغ زندگی نکنم.

فردی اخیرا در ایالت کانتیکت با اسلحه ۲۰ نفر از دانش آموزان و ۶ نفر از کارکنان مدرسه را به قتل می رساند. InfoWars با ارائه تئوری سعی بر اثبات دروغ بودن این موضوع داشت.

وضعیت فعلی فیس بوک با تلاش های این کمپانی علیه اطلاعات کذب، در تضاد است.

رویدادی میان روزنامه نگارها، در دفتر فیس بوک در نیویورک رخ داد. در این رویداد فیلم ۱۲ دقیقه ای با محتوای مبارزه با اطلاعات کذب و غلط پخش شد.

زمانیکه آلیور دارسی خبرنگار ارشد CNN از فیس بوک سوال کرد چرا هنوز InfoWars به فعالیت خود در محیط مجازی با ۹۰۰ هزار دنبال کننده، ادامه می دهد؟ جان هگمن مدیر بخش اخبار توضیح می دهد که InfoWars هیچ قانونی را نقض نکرده است.

همچنین ادامه داد : اطلاعات اشتباه دادن منجر به نقض قوانین نمی باشد. آنها قانونی را نقض نکرده اند که منجر به مسدود شدنشان شود.