مرورگر گوگل

چند ترفند مخفی گوگل که کاربرد آن را بسیار آسان کرده است

چند ترفند مخفی گوگل که کاربرد آن را بسیار آسان کرده است

موتور جستجوی گوگل برای انجام کار خود از سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری پیچیده ای استفاده می کند تا بهترین نتیجه را در کوتاه ترین زمان در اختیار کاربران قرار دهد. این غول جستجوگر ویژگی ها و ابزار متنوعی دارد و همواره سعی داشته تا به امکانات خود بیفزاید. در این مقاله به تعدادی ترفند مخفی گوگل خواهیم پرداخت.

مرورگر گوگل

 

ترفندهای مرتبط با جستجوی یک کلمه یا عبارت در گوگل

همانطور که می دانید با تایپ کردن یک عبارت یا کلمه در کادر گوگل و جستجو کردن، همه نتایج مشابه آن عبارت نمایش داده خواهد شد. در واقع سیستم نرم افزار گوگل سیستم رتبه بندی است. و گوگل بر اساس الگوریتم های خاصی ابتدا صفحات وب را بررسی و نتایج به دست آمده را مرتب می کند. صفحاتی که به کلمه جستجو شده شما مرتبط باشد نمایش داده شده و در رتبه های بالاتری قرار می گیرند.

اگر شما تمایلی به نمایش همه نتایج ندارید و قصد دارید عین عبارت یا کلمه را پیدا کنید، باید آن را بین دو علامت نقل قول قرار دهید. مثلا نوشتن به این صورت:    “اخبار روز”

 

 

مرورگر گوگل

 

با جستجوی یک کلمه یا عبارت، کل نتایج از سایت های مختلف برای کاربر ارائه می شود. اما اگر فقط یک سایت خاص مدنظر شماست، می توانید ابتدا اسم سایت را نوشته و پس از یک فاصله، کلمه یا عبارت مورد نظر خود را بنویسید. به این روش فقط نتایج همین سایت نمایش داده خواهد شد.

گاهی ممکن است کاربر، نیاز به جستجوی یک عبارت داشته باشد. اما یک یا بخشی از عبارت را فراموش کرده باشد. در این صورت گوگل راه حلی برای این مشکل در نظر گرفته است. فقط کافیست به جای کلمه فراموش شده از * استفاده شده و کل عبارت بین دو نقل قول قرار گیرد. اگر با یک کلمه روبرو هستید که معنی آن را نمی دانید، ابتدا در این مرورگر، کلمه define را نوشته و پس از : کلمه را ذکر کنید. به این ترتیب با معنی و هجی کلمه آشنا خواهید شد.

 

بیشتر بخوانید:  گوگل دوپلکس چیست ؟ و این تکنولوژی جدید گوگل چه توانایی هایی دارد

 

عملیات ریاضی و هندسی در گوگل

اگر نیاز به انجام عملیات ریاضی دارید و ماشین حساب دردسترس شما نیست، مرورگر گوگل می تواند این کار را برای شما انجام دهید. اعداد و علامت های مورد نظر خود را در کادر جستجوی گوگل نوشته و اینتر را بزنید. با این حرکت وارد محیطی مشابه ماشین حساب خواهید شد. همچنین اگر اعداد بسیار طولانی را خواندنی مشکل دارند را در نوار مربوطه بنویسید و مقابل آن (English=) قرار دهید، این عدد به حروف نوشته خواهد شد.

این قابلیت برای اعداد بزرگی که خواندن سختی دارند بسیار کمک کننده است. البته این پایان کار نیست. حتی برای مسائل هندسی نیز می توان از گوگل به عنوان یک دستیار استفاده کرد. اگر برای حل مسائل یک شکل هندسی مشکل دارید، ابتدا در کادر گوگل عبارت Solve را نوشته و پس از : نام شکل را ذکر کنید. برای انجام تبدیل واحد نیز می توانید روی کمک های گوگل حساب کنید. فقط کافی است واحد مبدا، to  و واحد مقصد را نوشته و جستجو کنید.

 

مرورگر گوگل

 

ترجمه در گوگل

گوگل ترجمه یا گوگل ترنسلیت یکی از ابزارهای مفید و پرطرفدار گوگل است که از زبان های مختلف سراسر جهان پشتیانی کرده و به کاربران خدمت رسانی می کند. در کنار این ابزار، با تایپ کردن به ترتیب کلمه مورد نظر، زبان مبدا، to  و زبان مقصد، می توانید از امکان ترجمه گوگل استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید: گوگل هوم میتواند برایتان پیتزا سفارش دهد و درهای خانه را از راه دور قفل کند

 

اطلاعات مربوط به دنیای هنر در گوگل

وضعیت مرورگر گوگل در زمینه هنری هر روز گسترده تر می شود. مثلا اگر شما عاشق کتاب خواندن هستید و قصد دارید از کتاب های منتشر شده یک نویسنده مطلع شوید فقط کافی است بعد از عبارت books by، نام نویسنده مورد نظر خود را بنویسید. همچنین ممکن است عاشق سینما و مشتاق اطلاع از تاریخ انتشار یک فیلم باشید. با تایپ release date و سپس نام فیلم می توانید اطلاعات مورد نظر خود را بیابید.

 

مرورگر گوگل

 

ابزارهای مفید گوگل

اگر عبارت Google timer را تایپ و جستجو کنید، گوگل به یک کرنومتر تبدیل شده و می توانید از آن استفاده کنید.

اگر مسافر هستید، گوگل در زمینه های مختلفی به شما خدمت می کند. مثلا ممکن است به منطقه ای رفته و زمان طلوع یا غروب خورشید برای شما اهمیت داشته باشد. می توانید بعد از کلمات Sunset  و Sunrise ، نام منطقه یا شهر خود را نوشته و از این زمان ها آگاهی پیدا کنید. همچنین برای مسافران وضعیت آب و هوایی منطقه اهمیت زیادی دارد. با نوشتن نام منطقه بعد از کلمه Forecast، اطلاعات مفیدی از وضعیت آب و هوایی به ما می دهد.

 

 

مسافت طی شده نیز یکی دیگر از پارامترهای مهم برای مسافران است. نوشتن مبدا، to ، مقصد و کلمه distance مسافت بین دو نقطه را به ما نشان می دهد. حتی مدت زمان لازم برای طی این مسیر را نیز ارائه خواهد داد.

اگر شما فردی هستید که به تغذیه خود خیلی اهمیت می دهید و برای خوردن هر چیز به میزان کالری آن امیت می دهید گوگل می تواند به منزله یک دستیار برای شما عمل کند. مثلا می توانید غذاهای مختلف را از نظر کالری و ارزش غذایی با هم مقایسه و سپس انتخاب کنید. کافی است نام دو غذا را نوشته و بین آنها از vs استفاده کنید. یکی دیگر از مزایای مرورگر گوگل این است که با نوشتن عبارت IP address در کادر جستجو، آدرس آی پی دستگاه شما را نمایش خواهد داد.