نمایشگاه بین المللی CES

نگاهی کوتاه به نمایشگاه بین المللی CES در طول ۵۰ سال

نگاهی کوتاه به نمایشگاه بین المللی CES در طول ۵۰ سال

نمایشگاه بین المللی Consumer Electronics ShowCES)، یکی از بزرگ ترین گردهمایی ها در زمینه تکنولوژی است. این رویداد مهم فناوری  ۷ ژانویه هر سال در شهر لاس وگاس ایالات متحده برگذار می شود. این نمایشگاه محل بسیار مناسبی برای سازندگان و تولیدکنندگان محصولات الکترونیکی است تا به روزترین و جدیدترین تکنولوژی های خود را به علاقه مندان معرفی کنند.

 

نمایشگاه بین المللی CES

 

نمایشگاه بین المللی CES از ابتدا تاکنون

برگزاری اولین دوره نمایشگاه بین المللی CES به سال ۱۹۶۷ بر می گردد که در شهر نیویورک صورت گرفت. فقط در این دوره و دوره بعد نیویورک برای این تجمع انتخاب شد و در سال های بعد مکان آن به شهر شیکاگو تغییر یافت. در سال ۱۹۷۸ برای اولین بار شهر لاس وگاس به عنوان میزبان این همایش انتخاب گردید. از آن سال به بعد این مکان ثابت بوده و ۴۰ سال بدون تغییر باقی مانده است. این نمایشگاه برزگ ترین تجمع در نوع خود می باشد و در طی ۵۰ سال که از عمر آن می گذرد توانسته محصولات بی نظیری را به علاقه مندان معرفی و زندگی آنها را دگرگون کند.

نمایشگاه فناوری CES در ابتدا به شکلی ساده برگذار شد. مساحتی که برای این امر اختصاص داده شده بود در حدود ۹ هزار متر مربع بود. همچنین تعداد کمپانی هایی که در آن شرکت کردند ۱۴ مورد بودند. اما وقتی آمار را بررسی می کنیم به رشد و توسعه چشمگیر آن پی می بریم. مساحت نمایشگاه تا قبل از سال ۲۰۰۰ ده برابر شد و به ۹۲ هزار متر مربع رسید. همچنین در سال ۲۰۱۸ فقط شرکت های فناوری که در نمایشگاه بین المللی CES شرکت کردند ۳۱۷ مورد بوده اند.

 

حتما بخوانید : معرفی گوشی تاشو ال جی در CES 2019 

 

نمایشگاه بین المللی CES

 

فرصتی برای دیده شدن

شرکت های تولید کننده در حوزه تکنولوژی و فناوری از ۱۵۰ کشور مختلف در این رویداد دور هم جمع شده و این مکان را بهترین موقعیت برای دیده شدن می پندارند. در این بین نام کمپانی های مطرحی چون سامسونگ، ال جی، هوآوی، هیوندا، ورایزن و … به چشم می خورد. محصولات در زمینه های مختلفی توسط شرکت ها ارائه می شود. از حوزه ها می توان به نرم افزار و سخت افزار کامپیوتر ، اسکن ، چاپ و پرینت ، گیمینگ ، صوتی و تصویری ، گوشی و تبلت ، روبات ، تجهیزات اینترنتی ، تجهیزات اتومبیل و موارد دیگر اشاره کرد.

 

 

افزایش سرعت رقابت

تولید کنندگان برای شرکت در این رویداد مهم تکنولوژی تمام تلاش خود را به کار گرفته و رقابت سختی با هم دارند. در پایان هر نمایش از بین محصولات ارائه شده یک یا تعدادی از وسایل به عنوان نوآوری های تاثیرگذار شناخته می شود. همچنین از طرف انجمن الکترونیکی مصرفی جوایزی به برگزیدگان اهدا می شود. تعیین برگزیدگان توسط هیئتی متشکل از صاحب نظران در زمینه های مختلف صورت می گیرد. صاحب نظران افرادی از بین خبرنگاران، مهندسان خبره و طراحان صنعنی برتر می باشند. هیئت داوران برای ارزیابی محصولات نیز ملاک های خاصی را مد نظر دارند؛ از جمله ابتکار در طراحی، نوآوری، زیبایی و بالا بردن کیفیت زندگی.

 

نمایشگاه بین المللی CES

 

به عنوان مثال در آخرین نمایشگاه یعنی CES 2018 ال جی موفق به کسب این جایزه شد. این جایزه از طرف انجمن الکترونیکی مصرفی به ال جی به خاطر محصولات تلوزیون اولد و لوازم خانگی با نوآوری های جدید تعلق گرفت. البته ال جی ۶ سال متوالی توانسته این جایزه را به به دست آورد.