نکات طلایی موفقیت مالی در کسب و کار

بدست آوردن موفقیت مالی در کسب و کار با انجام چند نکته طلایی

موفقیت مالی در کسب و کار با انجام چند نکته طلایی

هدف هر فرد از شروع یک کسب و کار جدید می تواند با فرد دیگر متفاوت باشد. مسئله اقتصادی و رفع نیازهای مالی یکی از مهم ترین اهداف است. البته اهداف دیگری مثل بهبود وضعیت اجتماعی و رشد و پرورش فکری نیز اهمیت زیادی دارند. با رفع مشکلات مالی فرد آرامش بیشتری داشته و بهتر می تواند اوضاع اطراف خود را سروسامان داده و مدیریت کند.

اما باید توجه داشته باشیم که هر کسب و کاری که آغاز شود به موفقیت مخصوصا موفقیت مالی نمی رسد. حتی ممکن است ضررهای سنگینی را به فرد تحمیل کند. به همین دلیل هر کس که قصد شروع یک کسب و کار جدیدی را دارد باید تمامی جوانب را در نظر گرفته و بدون فکر تصمیم گیری نکند. در این مقاله به تعدادی نکات طلایی اشاره شده که با انجام کامل آنها می توان موفقیت مالی در کسب و کار را حتمی کرد.

 

هدف خودتان را مشخص کنید

اولین و مهم ترین کاری که قبل از شروع کار باید انجام دهید، مشخص کردن اهدافتان است. یعنی اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را مشخص و بنویسید. اهداف کوتاه مدت باید طوری انتخاب شوند که شما را برای رسیدن به اهداف بلند مدت یاری کنند. این کار به منظور ایجاد یک نقشه راه است. اگر برای رسیدن به مقصد از نقشه راه استفاده کنید، با اطمینان و آرامش بیشتر حرکت کرده و نتیجه بهتری خواهید گرفت.

اگر انگیزه و هدف مشخصی ندارید، حتما از کتاب های انگیزشی استفاده کرده و زندگینامه افراد موفق را مطالعه کنید. از همنشینی با افراد مایوس و شکست خورده به شدت خودداری کنید. قانونی هست که می گوید ۵ نفر مهم زندگیتان تعیین می کند که شما تا چه حدی توانایی رشد دارید. به عبارتی شما از آن ۵ نفر مهم زندگیتان که وقت زیادی را با آن ها صرف می کنید، بهتر نخواهید شد.

 

موفقیت مالی در کسب و کار

 

بیشتر بخوانید :  چرا شکست می تواند بهترین دوست شما در کسب و کار باشد؟

 

نوشتن قبل از خواب

شاید متوجه نباشید که نوشتن قبل از خواب چقدر می تواند به شما کمک کند. اما بعد از مدتی که این کار را انجام دادید به نتایج خوب آن پی خواهید برد. در این رابطه باید ۲ کار را انجام دهید. ابتدا در پایان روز تمامی مخارج صورت گرفته را یادداشت کنید. تمامی جزئیات را ذکر و مبلغ نهایی خرج شده را نیز بنویسید. در پایان یک ماه وقتی همه هزینه را را با هم جمع کردید بهتر می توانید خود را زندگی خود را مدیریت کنید.

در واقع بهتر با این کار درباره سبک زندگی خود یک دید کلی پیدا خواهید کرد. اگر مخارج شما بیش از حد است، می توانید به راحتی موارد اضافه را حذف کنید. با این کار هزینه کردن شما آگاهانه خواهد شد. سپس برنامه ریزی کرده و یک بودجه برای خود تعیین کنید. همچنین خود را موظف کنید که طبق این بودجه هزینه کنید.

البته فقط نوشتن مخارج کافی نیست. لازم است قبل از خواب تمامی کارهای روز آینده را بنویسید. با این کار خود را متعهد به انجام آنها خواهید کرد. پایان روز بعد لیست را چک و موارد انجام داده را تیک بزنید. با تیک زدن کار ای انجام شده احساس شادی کرده و سطح هورمون اندورفین در بدن شما افزایش می یابد. این هورمون همچنین به شما کمک می کند که دید کثبتی به زندگی داشته باشید.

 

موفقیت مالی در کسب و کار

 

هیچ فرصتی را برای یاد گرفتن از دست ندهید

هر چقدر هم که در یک زمینه آگاه و دانا باشید، دلیل نمی شود که به دنبال کسب اطلاعات و یادگیری مطالب جدید نباشید. در روز ساعاتی هر چند کم را به یادگیری چیزهای جدید اختصاص دهید. می توانید در رابطه با کسب و کاری که به دنبالش هستید کتاب و مقالات را مطالعه کرده و دانش خود را به روز کنید. یکی از لازمه های موفقیت مالی در کسب و کار دانش بروز مدیریت مالی و مدیریت کسب و کارتان می باشد.

نسبت به وقتتان حریص باشید، فکر کنید باارزش ترین چیزی می باشد که در اختیار دارید. در اینصورت بیهوده آن را هدر نمی دهید، سعی می کنید در همه زمان نهایت استفاده از وقتتان را در جهت آموزش و پیشرفت انجام دهید. به عنوان مثال زمانیکه در مترو یا در خودرو هستید می توانید به یک فایل صوتی گوش کنید و یا یک کتاب بخوانید.

 

موفقیت مالی در کسب و کار

 

بیشتر بخوانید : چرا هوش هیجانی برای موفقیت در مدیریت کسب و کار ضروری می باشد ؟

 

سخت کوشی

هیچ کاری بدون تلاش و کوشش به نتیجه نمی رسد. بر اساس اینکه هدفتان چقدر بزرگ باشد باید تلاش خود را بیشتر کنید. برای رسیدن به موفقیت مالی در کسب و کار به پشتکار و کار زیاد نیاز دارید. از زمان خود حداکثر استفاده را کرده و با اراده ای فولادین حرکت خود را آغاز کنید. البته در این بین باید به استراحت و روحیات خود نیز توجه داشته باشید.

 

موفقیت مالی در کسب و کار

 

استفاده از مشورت دیگران

قبل از شروع هر کسب و کاری با افرادی که با آن آشنا هستند و تجربه کافی را به دست آورده اند مشورت کنید. برخی افراد تجربه های موفقی داند و می توانند آنها را با شما به اشتراک گذارند. لیست سوالات خود را آماده کرده و جواب تمامی آنها را بگیرید. حتی به یک نفر بسنده نکرده و از مشورت چند نفر استفاده کنید. سپس جواب سوالات را جمع بندی کرده و بر اساس عقل خود تصمیم نهایی را اتخاذ کنید. موفقیت مالی در کسب و کار در گرو استفاده از مشورت افراد کاردان است.

 

روی آوردن به کار گروهی

معمولا کارهای گروهی نسبت به کاهای انفرادی بیشتر به موفقیت می رسند. البته به شرطی که از افراد بامسئولیت و با تجربه استفاده شود. کار خود را به خوبی انجام داده و مسئولیت سایر افراد را نیز مشخص کنید. همواره به آنها انگیزه داده و تشویقشان کنید. اگر می خواهید به موفقیت مالی در کسب و کار برسید همواره از افراد مایوس و منفی نگر اطراف خود دوری کرده و سعی کنید با آنها همکاری نداشته باشید.

 

موفقیت مالی در کسب و کار

 

طمع نداشته باشید و به درآمدهای کم اولیه اکتفا کنید

یکی از توصیه هایی که افراد موفق کسب و کار همیشه آن را گوشزد می کنند این است، همیشه رویای بزرگی داشته باش ولی کوچک شروع کن! بیشتر کسب و کارهایی که امروزه به جایگاه بزرگی رسیده اند در ابتدا بسیار کوچک و درآمد کمی داشته اند. و هیچ یک هم حتی فکرش را هم نمی کردند که به چنین جایگاه بزرگی در کسب و کار برسند. آنها فقط ادامه دادند، هرچند راه سخت شد ولی ناامید نشدند و با یادگیری و سخت کوشی به موفقیت خود رسیدند.

پس از همان ابتدا به دنبال درآمدهای بالا نباشید. کسب و کاری را انتخاب کنید که امن بوده و سرمایه شما را با خطر روبرو نکند. نباید ریسک کرد و کار با سود زیاد اما امنیت کمتر را انتخاب کرد. این کارها همانطور که یک باره سود زیادی را نصیب شما کرده اند می توانند سرمایه شما را نیز نابود کنند. به درآمدهای کم اولیه راضی باشید و با انگیزه بیشتر کارتان را توسعه دهید.

 

موفقیت مالی در کسب و کار

 

مدیریت مالی

از همان ابتدا سعی داشته باشید تا بدهی نداشته باشید. هر ماه مبلغی هر چند ناچیز را پس انداز کنید. اگر برای راه اندازی و پیش بردن کسب و کار خود نیاز به وام بانکی دارید، از وام های با بازپرداخت سنگین استفاده نکنید. برای تصمیم گیری در این مورد احتیاط کرده و از وام های سبک با سود کم استفاده کنید. هزینه های گزاف و بیهوده را در کسب و کارتان حذف کنید. بسیاری از ابزارآلات و وسایل را می توان بسیار ارزان تر تهیه کرد.

پس خود را با شرکت های بزرگ مقایسه نکنید و نسبت به چیزی که اکنون هستید تصمیم گیری و هزینه کنید. همچنین برنامه ریزی برای طرح بندی درآمد ها هم کاری بسیار هوشمندانه می باشد. به اینصورت که مقداری از درآمد را صرف آموزش ، مقداری را صرف موارد بحرانی ، خرید تجهیزات ، پس انداز و تبلیغات کنید.