اینترنت اشیاء

اینترنت اشیا یا IoT ؛ همه چیز درباره این فناوری انقلابی و نسبتا نوپا

اینترنت اشیا یا IoT ؛ همه چیز درباره این فناوری انقلابی و نسبتا نوپا

IoT مخفف کلمه Internet of things به معنی اینترنت اشیا می باشد. این فناوری نسبتا نوپا به این صورت است که وسایل و ابزار موجود در اطراف ما قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشند. سپس با استفاده از برنامه های موجود در گوشی های هوشمند و تبلت ها، کنترل شوند. به عبارتی ابزارها به صورت شبکه ای و بر مبنای اینترنت با هم تعامل خواهند داشت. مثلا با گوشی خود می توانید یخچال یا تلوزیون یا هر وسیله دیگر را کنترل کنید.

در این فناوری به جای دخالت انسان، داده ها از طریق شبکه بین دستگاه ها مبادله شده و کار مورد نظر به صورت خودکار انجام می شود. این فناوری می تواند در جهت رفاه انسان ها و حتی افزایش دقت و کارایی ابزار گام مهمی بردارد.

 

اینترنت اشیاء

تاریخ شکل گیری این فناوری

این فناوری برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ معرفی و توصیف شد. کوین اشتون این فرد بود و به دنیایی اشاره کرد که با کامپیوتر بتوان همه اشیا بی جان را کنترل و مدیریت کرد. فناوری اینترنت اشیا روز به روز در حال توسعه بوده و ابزار بیشتری را به حوزه خود وارد می کند. این رشد به حدی است که کارشناسان شبکه اعلام کرده اند که تا دو سال آینده یعنی سال ۲۰۲۰، ۳۰ میلیارد دستگاه در سراسر جهان با این فناوری به هم متصل شوند.

 

اینترنت اشیاء

 

مهم ترین اجزای شبکه اینترنت اشیاء

  1. اینترنت بی سیم، بستر اصلی این فناوری است و برای اتصال ابزار و گوشی هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. گوشی و یا تبلت که از بلوتوث یا فای فای پشتیبانی کند. این دو قابلیت، مهم ترین و محبوب ترین روش هایی هستند که در این فناوری مورد استفاده قرار می گیرند. البته در موارد محدودی، شبکه LTE و روش های ماهواره ای نیز استفاده می شود. اینترنت اشیا در حوزه های مختلفی ورود کرده است. از جمله حوزه ساختمانی، انرژی، پزشکی، سلامت، غذایی، محیط زیست، ابزار خانگی و حمل و نقل و … . این فناوری در نمایشگاه CES سال آینده میلادی حضوری پر رنگ خواهد داشت. به طوری که شرکت های مختلف اعلام کرده اند در نمایشگاه تکنولوژی CES2019، در زمینه شهر هوشمند، خانه هوشمند، گجت های پوشیدنی و تجهیزات خودرو حرف هایی برای گفتن دارند.
  3. ابزاری که قرار است با این فناوری به صورت خودکار کنترل شود.
  4. برنامه یا اپلیکیشنی که برای ابزار مورد نظر طراحی شده و باید روی گوشی یا تبلت نصب شود.
بیشتر بخوانید: نمایشگاه CES ۲۰۱۹ ؛ برنامه ها و محصولاتی که ارائه خواهند شد

 

اینترنت اشیاء

 

البته این پایان کار نیست. اینترنت اشیا نیز همانند بسیاری از فناوری های دیگر، ایرادات خاص خود را دارد. اما مهم ترین ایرادی که به آن وارد شده است بستر اینترنتی و امکان هک شدن آن است. در واقع همه شرکت های فعال در این زمینه، از ابزارهای قدرتمند امنیتی برای طراحی خود استفاده نمی کنند. در نتیجه زمینه سوء استفاده هکرها فراهم شده و اطلاعات شخصی کاربران را در معرض خطر قرار می دهد.

اما به عقیده بسیاری از کارشناسان، آینده روشنی پیش روی این صنعت است و امید می رود به تدریج این مشکل نیز هموار شود.