هک شدن فیس بوک و سرقت اطلاعات 50 میلیون کاربر

هک شدن فیس بوک ، درز اطلاعات ۵۰ میلیون کاربر را در بر داشت

هک شدن فیس بوک ، درز اطلاعات ۵۰ میلیون کاربر را در بر داشت

اطلاعات شخصی ۵۰ میلیون کاربر سرقت شده است.

اخیرا هک شدن فیس بوک و سرقت اطلاعات ۵۰ میلیون کاربر بسیار سر و صدا کرده است. موضوع به آنجا برمی گردد که فیس بوک از یک مشکل بزرگ امنیتی خبر داده است. و گفته شده است که هکرها توانسته اند از طریق یک حفره امنیتی به اطلاعات شخصی نزدیک به ۵۰ میلیون کاربر از میان ۲٫۲۳ میلیارد کاربر فعال دست پیدا کنند. این در حالی است که تیم امنیتی فیس بوک پس از چندی مشکل را برطرف کرده است. و البته گفته شده است در کنار دسترسی کامل به اکانت های شخصی کاربران ، دسترسی به نرم افزار های رابط ( Third Party ) نیز وجود داشته است.

 

چه اتفاقی افتاده است ؟

فیس بوک گفته است تیم مهندسی و توسعه یک حمله سایبری را کشف کرده اند. که باعث تحت تاثیر قرار گرفتن ۵۰ میلیون اکانت شده است. در مشکل امنیتی بوجود آمده ، هکر ها توانسته اند به توکن ورود  برخی اکانت ها دسترسی پیدا کند. و از طریق این توکن کنترل کامل اکانت شخصی کاربران را در دست بگیرد. البته می توان گفت که هک شدن فیس بوک اثر بسیار مخربی بر اعتبار امنیتی فیس بوک ، این غول محیط مجازی داشته است.

 

چه زمانی حمله رخ داده است ؟

هنوز اطلاعات دقیقی از زمان دقیق حمله امنیتی وجود ندارد. اما فیس بوک این مشکل امنیتی را در روز سه شنبه ( ۲۵ سپتامبر ) کشف کرده است. حفره اصلی این حمله امنیتی در آپدیت در جولای ۲۰۱۷ مشخص شده است. بنابراین امکان دارد این حمله امنیتی برای مدت ها پیش اتفاق افتاده باشد.

 

مرتبط : مشکل انتشار اخبار جعلی در فیس بوک
هک شدن فیس بوک و سرقت اطلاعات 50 میلیون کاربر

هکرها چگونه وارد شدند ؟

در واقع ضعف امنیت در کد باعث بوجود آمدن یک حفره امنیتی و در ادامه هک شدن فیس بوک شده است. هکرها از طریق این حفره که در بخش “نمایش بعنوان” و یا (View As) در قسمت پروفایل وجود دارد، امکان نفوذ را پیدا کرده اند. بخش “نمایش بعنوان” این امکان را به کاربر می دهد تا نمای پروفایل خود را از منظر اشخاص دیگر مشاهده کند. و البته هر شخصی که از این امکان استفاده کرده ، در واقع راه ورود هکرها را باز کرده است.

 

توکن ورود چیست ؟

توکن ورود به مرورگر این امکان را می دهد تا بعد از ورود به اکانت کاربری ، در صورت بسته شدن تب مرورگر از اکانت خارج نشود.

 

مشکل امنیتی فیس بوک رفع شده است ؟

با توجه به فیس بوک ، حفره امنیتی در پنج شنبه ۲۷ سپتامبر بازسازی شده است.

 

آیا اکانت من نیز تحت تاثیر قرار گرفته است ؟

فیس بوک بعد از رفع این مشکل توکن ورود ۵۰ میلیون کاربر را ریست کرده است. بنابراین اگر شما در روز جمعه ۲۸ سپتامبر به بعد، برای ورود به اکانت فیس بوک خود اطلاعات ورود را وارد کرده اید به این معنی است که توکن ورود اکانت شما نیز ریست شده است.

 

آیا اکنون می توانم از قابلیت “مشاهده بعنوان” استفاده کنم ؟

فیس بوک موقتا این قابلیت را غیر فعال کرده است. تا مورد بررسی دقیق امنیتی قرار گیرد.

هک شدن فیس بوک و سرقت اطلاعات 50 میلیون کاربر

آیا نیاز است تا پسورد اکانت فیس بوک خود را عوض کنیم ؟

قطعا بله ، هیچ تضمینی نیست که هکرها اطلاعات ورود کاربران را دریافت نکرده باشند. اما عوض کردن پسورد این تضمین را به شما می دهد که اکانت شما بار دیگر طعم امنیت را خواهد چشید.

 

چگونه پسورد اکانت فیس بوک خود را عوض کنیم ؟

بر روی دکمه منو در قسمت بالا سمت راست کلیک کنید و گزینه تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه تنظیمات امنیتی (Security and Login) وارد شوید. در جلوی گزینه تعویض پسورد (Change Password) بر روی Edit کلیک کنید. پس از وارد کردن پسورد جدید گزینه ذخیره را (Save Changes) را انتخاب کنید.

 

آیا نیاز است تا ارتباط نرم افزار های متصل به فیس بوک را لغو کنیم؟

ایده بدی نیست، مخصوصا نرم افزار هایی که مدت زیادی است از آنها استفاده نمی کنید. و یا دیگر برایتان کاربردی ندارد. اینکار باعث امنیت بیشتری برای اکانت کاربریتان می شود.