کمپانی نوکیا

کمپانی نوکیا در مسیر جدیدی برای توسعه و پیشرفت دوباره

کمپانی نوکیا در مسیر توسعه و پیشرفت دوباره

کمپانی نوکیا ( Nokia ) یکی از قدیمی ترین و مهم ترین تولید کننده و نوآوران صنعت گوشی های همراه در جهان است. این برند را در گذشته به عنوان غول موبایل در جهان می شناختند. این کمپانی به حدی در کار خود موفق عمل کرد و به واسطه محصولات با کیفیت خود بارها و بارها مورد تمجید نشریه ها قرار گرفت. مثلا در یک مورد مجله فوربس با اشاره به موفقیت نوکیا میگوید ” آیا کسی می تواند به پادشاهی این کمپانی دست یابد؟ ”

 

کمپانی نوکیا

 

این کمپانی در سال ۱۸۶۵ در شهر اسپو کشور فنلاند تاسیس شد. در ابتدا زمینه فعالیت آنها کاغذ و سپس پلاستیک و تایر ماشین بود. پس از گذشت چند سال این فعالیت گسترده تر و وارد حوزه سیم کشی و خطوط تلفن شد. اما این کمپانی در سال ۱۹۹۰ به صورت رسمی وارد فعالیت های مخابراتی شد. از این پس تلفن های همراه نوکیا با شعار کیفیت بالا و طراحی و استحکام فوق العاده روانه بازار گردیدند.

البته فعالیت این کمپانی فقط به این موارد محدود نمی شود. نوکیا در سال ۲۰۱۵ میلادی کمپانی آلکاتل-لوسنت را طی قراردادی به ارزش ۱۶٫۶ بیلیون دلار خریداری کرد. بخش ادغام شده به این شرکت در زمینه تکنولوژی شبکه ای و ارتباطی فعالیت دارد. این بخش فقط در یک نمونه سهم بالایی در توسعه شبکه ارتباطی ۵G داشته است.

 

قرارداد هوشمندانه کمپانی نوکیا برای رشد

روند تولید گوشی های نوکیا تا سال ۲۰۱۳ نیز ادامه یافت. این کمپانی در سال ۲۰۱۳ طی قراردادی با مایکروسافت خبر از واگذاری بخش تولید تلفن های همراه خود را داد. این قرارداد که ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو ارزش داشت، موجب بالا رفتن ارزش سهام این کمپانی در بورس هلسینکی شد.

 

کمپانی نوکیا

 

طی این قرارداد به مدت ۱۰ سال مقرر شد گوشی های نوکیا با عنوان نوکیا مایکروسافت تولید شوند. البته تبلت ها از این قاعده مستثنی بودند. پس از این قرارداد نوکیا تمامی تلاش خود را در ایجاد نوآوری برای تبلت های خود و تولید محصول درجه یک به کار بست. کمپانی مایکروسافت هدف از این قرارداد را رقابت با کمپانی های بزرگ و بالا بردن سهم فروش خود در بازار های جهانی عنوان کرد. اما در رسیدن به هدف خود از این طریق خیلی موفق نشد. بنابراین این قرارداد در سال ۲۰۱۶ زودتر از موعد مقرر فسخ و به  یک کمپانی دیگر واگذار شد.

 

بیشتر بخوانید: عرضه نسخه جدید و ارزان تبلت سرفیس گو مایکروسافت

 

کمپانی نوکیا

 

در واقع طی قراردادی جدید تمامی امتیازات و حق استفاده از نام نوکیا به کمپانی اچ ام دی گلوبال واگذار شد. اچ ام دی گلوبال در سال ۲۰۱۶ در فنلاند تاسیس شده و تصمیم دارد محصولات خود را از سال ۲۰۱۷ با برند نوکیا به بازار عرضه کند. شعار اصلی این کمپانی تولید محصولاتی با طراحی و استحکام فوق العاده به همراه نوآوری می باشد. این کمپانی با این قرارداد مجدد به صنعت موبایل بازگشت و امیدوار است با این قرارداد روزهای درخشانی در انتظار آنها باشد. یکی از محصولات مشترک بین این دو کمپانی فنلاندی که در سال ۲۰۱۸ تولید و روانه بازار شده است گوشی نوکیا ۷ پلاس می باشد. در مقاله های بعدی ویژگی های این گوشی مورد بررسی قرار می گیرد.