یک پاوربانک خوب

یک پاوربانک خوب را بر اساس چه نکاتی انتخاب کنیم؟

یک پاوربانک خوب را بر اساس چه نکاتی انتخاب کنیم؟

پاوربانک، نوعی شارژ است که برای وسایل هوشمندی چون گوشی همراه، تبلت، دوربین و یا رایانه مورد استفاده قرار می گیرد. این شارژر قابل حمل بوده و می تواند انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کند. از هیمن رو در مواقع عدم دسترسی به برق مثل رانندگی یا سفر مورد استفاده قرار می گیرد. رشد و توسعه این گجت مربوط به سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ می باشد. اما در سال ۲۰۱۱ و در نمایشگاه CES لاس وگاس، به عنوان یک اختراع نوین ثبت شد.

 

بیشتر بخوانید:نمایشگاه CES ۲۰۱۹ ؛ برنامه ها و محصولاتی که ارائه خواهند شد

 

زمان روشن ماندن گوشی یکی از مهم ترین پارامترهایی است که کاربران به آن توجه می کنند. از این رو ظرفیت باتری در انتخاب یک گوشی بسیار اهمیت دارد. در گذشته گوشی های ساده ای همچون نوکیا یا موتورولا، با بهره گیری از یک باتری کم ظرفیت ۱۰۰۰ میلی آمپر ساعتی، با یک بار شارژمی توانستند تا یک هفته روشن باشند. البته گوشی های قدیمی به جز یک صفحه سیاه سفید، امکانات دیگری نداشتند.

 

 

اما با توسعه قدرت نرم افزاری و سخت افزاری گوشی های همراه در طول این سال­ها، عمر باتری ها کمتر شده و نهایتا تا ۲۴ ساعت می تواند شارژدهی کند. با توجه به اهمیت بالای وسایل هوشمند در زندگی انسان ها، نگرانی کاربران از زمان روشن بودن وسایل مختلف خصوصا گوشی کاملا طبیعی است.

این مشکل با دستگاهی به نام پاوربانک، رفع شده است. پاوربانک، گجتی است که در زمان دسترسی به برق یا با انرژی خورشیدی شارژ می شود. سپس در مواقع ضروری که دسترسی به برق میسر نیست، به عنوان یک شارژر همراه مورد استفاده قرار می گیرد. اما مسئله به همین سادگی نیست. هر پاوربانکی را نمی توان بدون بررسی برای هر دستگاهی استفاده کرد. کوچک ترین اشتباه و سهل انگاری در انتخاب، علاوه بر ضرر مالی در خرید، به دستگاه شما نیز آسیب می زند.

از این رو باید به نکات خاصی هنگام خرید توجه و یک پاوربانک خوب انتخاب کرد. برخی از این نکات در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

 

بیشتر بخوانید: ۵ تا از بهترین پاوربانک های باکیفیت سال ۲۰۱۸ کدام است؟

 

ظرفیت پاوربانک

مهم ترین ویژگی یک پاوربانک خوب، ظرفیت آن می باشد. این پارامتر بر اساس میلی آمپر ساعت  بیان می شود و مقدار آن از ۵۰۰۰ به بالاست. کاربران بر اساس میزان استفاده خود، ظرفیت متناسب با نیازشان را انتخاب می کنند. هر چقدر ظرفیت پاوربانک بیشتر باشد، تعداد دفعات بیشتری میتوان از آن استفاده کرد. معمولا برای ساده ترین استفاده ها، ظرفیت ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعت پاسخگوست. اما برای مصارف بیشتر باید این ظرفیت بالای ۳۰۰۰۰ باشد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که پاوربانک ها دقیقا همان ظرفیت عنوان شده بر روی دستگاه را نشان نمی دهند. بلکه ظرفیت اسمی با ظرفیت واقعی آن کمی تفاوت دارد. معمولا راندمان پاوربانک ها معادل ۷۰ الی ۸۰ درصد ظرفیت اسمی آنهاست.

 

یک پاوربانک خوب

 

خصوصیات فیزیکی پاوربانک

پاوربانک یک شارژر همراه است. به همین دلیل ابعاد و وزن آن طوری باشد که حملی آسان داشته باشد. پاوربانک های کوچک و سبک تر از این نظر مناسب تر هستند. اما باید توجه کرد که میزان ظرفیت با اندازه دستگاه رابطه ای مستقیم دارد. پاوربانک های بزرگ تر، ظرفیت بیشتری را هم دارا می باشند. به همین دلیل کاربر، بین اندازه و ظرفیت باید پارامتر مهم تر را انتخاب و ملاک قرار دهد.

 

تعداد پورت ها

برخی پاوربانک ها با یک پورت و برخی، پورت های متعدد دارند. کاربر بر اساس میزان استفاده می تواند مدل مورد نظر خود را انتخاب کند. معمولا یک پاوربانک خوب به تعداد پورت های بیشتر از یکی نیاز دارد.

 

یک پاوربانک خوب

 

آمپر پاوربانک

آمپر نیز یکی دیگر از ویژگی های مهم یک پاوربانک است. آمپر نشان دهنده میزان سرعت شارژ شدن دستگاه است. با افزایش این پارامتر، سرعت شارژ نیز افزایش می یابد. البته سرعت شارژ بیشتر به این معنی نیست که پاوربانک با آمپر بیشتر، بهتر است. بلکه باید قبل از خرید توجه داشته باشید که آیا دستگاه شما از این آمپر پشتیبانی می کند یا خیر؟

عدد آمپر باید متناسب با قابلیت گوشی یا سایر وسایل شما باشد؛ نه کمتر و نه بیشتر. در غیر این صورت تاثیری در شارژ شدن گوشی شما ندارد و حتی به آن آسیب می زند. لازم به ذکر است که پاوربانک هایی با چند پورت ساخته می شوند می تواند متغیر باشد. مثلا یکی از پورت ها، آمپر کمتری داشته و برای وسایلی چون ام­پی­تری فور، مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین اگر پورت ها به صورت هم زمان مورد استفاده قرار گیرند، آمپر خروجی آنها کاهش می یابد. آمپر پاوربانک از ۱، ۲ و ۵ متغیر است. اما معمولا این مقدار بین ۱ تا ۳٫۵ می باشد.

 

یک پاوربانک خوب

 

چیپست Chipset

چیپست به نوعی مدیریت جریان الکتریکی در دستگاه گفته می شود. هر دستگاهی چیپست خاصی دارد و بر اساس میزان باتری، نوعی مدل برای شارژ دهی به آن مشخص می کند. یک مدل بهترین حالت است و اگر دستگاه به این روش کار کند، بهترین حالت خواهد بود. به این صورت که در ابتدا که باتری خالی است، شارژدهی با سرعت کمتری انجام می شود. در میانه این سرعت بیشتر شده و در انتها مجدد کاهش می یابد. یک پاوربانک خوب از این مدل پیروی می کند.

 

باتری

باتری نیز در انتخاب یک پاوربانک اهمیت زیادی دارد. پاوربانک های مختلف از باتری های متنوع لیتیومی ساخته شده است. اما متاسفانه ملاک خاصی برای شناسایی باتری های خوب از بد وجود ندارد. البته باید این را هم بگوییم که تا ۵۰۰ بار، این وسیله به درستی شارژدهی می کند. بیش از این استفاده، ظرفیت باتری هر بار کمتر و کمتر می شود.

 

محیط مورد استفاده

اگر پاوربانک را برای محیط خاصی تهیه می کنید، باید به ویژگی های این محیط مانند میزان رطوبت، گرما یا گرد و غبار توجه داشته باشید. برخی پاوربانک ها برای شرایط خاصی ساخته شده­اند. مثلا اگر امکان دسترسی به نور خورشید را دارید و زمانی طولانی دسترسی به برق میسر نیست، پاوربانک های سولار می تواند انتخاب خوبی باشد. یک پاوربانک خوب، باید با محیطی که قرار است در آنجا استفاده شود، مطابقت داشته باشد.

 

یک پاوربانک خوب

 

از ویژگی های حال حاضر پاوربانک ها می توان به وای فای، چراغ قوه، پورت شارژ سریع و معمولی اشاره کرد. اما با گسترش روزافزون علم و فناوری، بازار تولید این دستگاه ها نیز داغ تر می شود و هربار امکانات بیشتر و جدیدتری به این گجت ها افزوده خواهد شد. در واقع آینده روشنی در انتظار این محصول خواهد بود.