مدیریت مالی و هوش اقتصادی

مدیریت مالی خود را با بکارگیری این ۱۲ نکته تقویت کنید

مدیریت و هوش مالی خود را با بکارگیری این ۱۲ نکته ضروری قدرت ببخشید

هر فردی در زندگی شخصی خود، تصمیمات اشتباه زیادی در مسائل مدیریت مالی گرفته است. از هزینه کردن برای وسایل بیهوده گرفته تا غفلت در پس انداز برای بازنشستگی هرچه زودتر. حتی برخی از مشاوران مالی هم از خطا و اشتباه در این مسائل مصون نبوده اند.

برای جلوگیری از این اشتباهات متداول، سعی بر آن شد تا بهترین توصیه های متخصصان مالی را در این مقاله با شما به اشتراک بگذاریم. با کمک گرفتن از این توصیه ها و ترفند ها شما می توانید مدیریت مالی خود را به بهترین شکل انجام دهید و بهترین تصمیمات سرنوشت ساز را در فرصت های مناسب بگیرید. بدون توجه به اینکه در چه رنج سنی به سر می برید.

با ما همراه باشید.

مدیریت مالی و هوش اقتصادی

۱ –  با پس انداز شروع کنید

نتایج نظرسنجی که توسط GoBankingRates در آمریکا برگزار شده است، نشان می دهد نیمی از مردم آمریکا کمتر از ۱۰۰۰ دلار تاکنون پس انداز کرده اند. البته وسوسه شدن افراد برای خرید بجای پس انداز یکی از دلایل اصلی این اتفاق می باشد. متخصصان مالی توصیه می کنند، همیشه موضوع اولویت بندی را در امور خود جدی بگیرید. و پس انداز کردن هم جزو بالاترین اولویت ها می باشد. آسان ترین روش برای پس انداز این است، حق برداشت از حقوق ماهیانه را خودکار تنظیم کنید. تا ماهیانه بصورت خودکار مبلغی از حقوق شما برای پس انداز کسر شود.

شارون اپرسون، مدیر ارشد امور مالی در کمپانی CNBC در این مورد می گوید : اگر شما نمی بینید، پس خرج نخواهید کرد. قسمتی از درآمد خود را بصورت اتوماتیک به حساب پس انداز خود اختصاص دهید.

 

۲ –  تسلیم تورم نشوید.

تد جِنکلین، برنامه ریز مالی معتبر، گفته است این موضوع بسیار اهمیت دارد که با بالا رفتن میزان درآمدتان، مقدار پس اندازتان را نیز افزایش دهید تا خالص سرمایه شما افزایش پیدا کند.

همچنین یک سوم از درصد افزایش درآمدتان را پس انداز کنید تا در مقابل تورم تسلیم نشوید. با شروع این تمرینات شما عادت های خوبی مانند پس انداز کردن ، سرمایه گذاری کردن و کم کردن بدهکاری، را در خود پرورش می دهید. امور مالی خودتان را بهتر مدیریت می کنید. بجای اینکه پول خود را صرف خرید لوازم بیهوده ای کنید که سال های بعد به آن اهمیت نمی دهید.

 

۳ – پول خود را برای لوازمی که به آن نیاز ندارید هدر ندهید.

شما باید قدرت تشخیص بین خواسته و نیاز را در خود تقویت کنید و در اولین مرحله قبل از خرید از خود این سوال را بپرسید : آیا من به این وسیله یا ابزار نیاز دارم ؟ یا فقط از خرید این وسیله دلخوش می شوم.

زمانیکه شما اولین درآمد یا اولین افزایش حقوق خود را دریافت می کنید. نسبت به خرید لوازمی که خواسته شماست و نه نیاز شما وسوسه می شوید. بزرگترین اشتباه این خواهد بود که شما چیزی را که خواسته شماست بخرید و نه چیزی که نیاز شماست.

میشل شرودر گاردنر، بنیان گذار وبلاگ معروف Making Sense of Cents می گوید : پول زیادی را صرف خرید لباس نکنید. من از ۱۴ سالگی بصورت تمام وقت کار می کردم. و دقیقا یک دهه بعد پس انداز خود را شروع کردم.

 

۴ –  چیزی را برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران نخرید

جان رمپتون بنیانگذار کمپانی Calendar می گوید: خریدن خواسته های آنی شما می تواند قدرت خرید مایحتاج آینده ی شما را تضعیف کند.

او ادامه داد : پول خود را برای گجت ها و یا ماشین های گران قیمت هدر ندهید. بهتر است پول خود را در یک برنامه پس انداز بلند مدت قرار دهید و یا در چیزهایی که برای شما پولساز هستند سرمایه گذاری کنید. تا اینکه پول خود را از دست بدهید.

 

۵ – برای بازنشستگی خود هرچه زودتر پس انداز کنید.

نتایج پرسشنامه اجرا شده توسط GoBankingRates نشان می دهد: یک سوم آمریکایی ها کمتر از ۱۰۰۰۰ دلار سرمایه برای بازنشستگی خود پس انداز کرده اند. بهترین زمان شروع پس انداز برای بازنشستگی از ۲۰ سالگی می باشد. هرچه زودتر شما پس انداز خودتان را شروع کنید، زودتر هم از مزایای سود ترکیبی بهره مند خواهید شد. مهمترین اصل اولویت دادن به پس انداز بازنشستگی می باشد. بدون توجه به اینکه در چه سنی به سر می برید.

ارین لاوری، نویسنده موفق می گوید : کاش زمانیکه در دانشگاه درس می خواندم، پس انداز بازنشستگی ام را با همان مقدار کم شروع می کردم.

 

۶ –  از بازار بورس نترسید.

انجام دادن کاری که شما را می ترساند، می تواند برای سرمایه شما مفید باشد. سرمایه گذارهای تازه وارد، همیشه از بازار بورس می ترسند. اما بعد از شروع، حتی در ابعاد کوچک به پیشرفت و رشد سرمایه خود کمک شایانی کرده اند. به همین دلیل است که تام هگنا، اقتصاد دان و سخنران امور مالی توصیه می کند که در بازار بورس سرمایه گذاری کنید.

جف رُز، برنامه ریز امور مالی می گوید : هرچه سریعتر سرمایه گذاری کنید. من سرمایه گذاری خود را در سن ۲۴ سالگی شروع کردم. درحالیکه از ۱۶ سالگی کار می کردم و می توانستم در همان سال ها شروع کنم.

 

۷ –  بیشتر سرمایه گذاری کنید.

تام هگنا می گوید: در بازار بورس سرمایه گذاری کنید و سود خود را با خرید سهام بدست آورید. و زمانیکه مایحتاج خود را تهیه کردید، باقی درآمد خود را خرج سهام بیشتر کنید.

با انتخاب هوشمندانه و درست در سرمایه گذاری، شما می توانید سود بیشتری برای پس انداز بازنشستگی بدست آورید. تا با افزایش امنیت اجتماعی خود زندگی راحت تری در زمان بازنشستگی داشته باشید.

 

۸ –  بر روی خودتان سرمایه گذاری کنید.

علاوه بر این، برای سرمایه گذاری های هوشمندانه، مهمترین قدم سرمایه گذاری بر روی خودتان می باشد. با یاد گرفتن چیزهایی که با آن می توانید برنامه ای برای مدیریت مالی خود طراحی کنید تا برای شما کار کند.

مارشا بارنز موسس فاننشال بار می گوید : هیچ شخصی به اندازه شما به موفقیت مالی شما اهمیت نمی دهد. تا می توانید از همین همین امروز شروع کنید و چیزهای یاد بگیرید.

سخت نگاشتن مدیریت مالی، بسیار کار ساده ای است. ولی شما با این تفکر فقط به خودتان آسیب می رسانید. هرچه زودتر شما وقت بگذارید و شروع به یادگیری درس های پایه در مدیریت مالی و پول کنید. زودتر هم می توانید از این اطلاعات برای برنامه ریزی کوتاه و یا بلند مدت اهداف مالی خودتان استفاده کنید.

 

۹ –  به ندای درونتان گوش کنید و قدم بردارید.

جیمز دیوید روث بنیانگذار سایت آموزش مالی می گوید : به هدف اصلی خودتان فکر کنید. چه چیزی در این دنیا می خواهید بدست آورید ؟ به چه چیزی می خواهید تبدیل بشوید ؟ و سپس تصمیمات زندگیتان را بر همین اساس برنامه بریزید. زمانیکه من فهمیدم اهداف بزرگ زندگی من چه چیزهایی بودند، من توانستم تصمیماتی برای مدیریت مالی بگیرم که این اهداف را پوشش بدهد.

زمانیکه شما بدانید برای چه چیزی پس انداز می کنید، رغبت و اشتیاقی در شما بوجود خواهد آمد تا هدف خود را سفت و سخت بچسبید و روزانه برای بدست آوردنش تلاش کنید.

 

۱۰ –  وقتتان را در سرگردانی هدر ندهید.

جن سینسرو مربی موفقیت و نویسنده در نیویورک تایمز، می گوید: در مسیری که برای اهدافتان قدم بر می دارید، به ترس اجازه ورود ندهید.

ترس و نگرانی باعث جذب چیزهایی می شود که نمی خواهید، پس نترسید و بر روی اهداف و خواسته هایتان تمرکز کنید.

 

۱۱ –  بیاد داشته باشید که پول همه چیز نیست.

گرچه شما برای پوشش خرج و مجازی زندگیتان به پول احتیاج دارید، ولی پول همه چیز نمی باشد. البته این به این معنی نیست که شما برای آنچه که می خواهید تلاش نکنید و قدم بر ندارید.

بریتنی کسترو متخصص مدیریت مالی می گوید : برای بدست آوردن پول تلاش کنید و مذاکره کردن را هم هرچه زودتر یاد بگیرید. ولی بدنبال پول نروید، بخاطر اینکه جام مقدس نیست. پول زیادی بدست آورید و لذت ببرید. ولی همیشه به یاد داشته باشید که پول فقط یک منبع است . و نه چیزی که شخصیت و هستی شما در جهان را تعریف کند.

 

۱۲ –  به پول اجازه ندهید شما را توصیف کند.

دومینیک برودوی متخصص مدیریت مالی می گوید : هیچ وقت اجازه ندهید که پول شما و یا موفقیت شما را توصیف کند. پول را به موفقیت ربط ندهید. پول بدست می آید و می رود. بر روی چیزهای پر زرق و برق تمرکز نکنید تا با مردم رقابت کنید. بر روی پس انداز و بالابردن میزان ثروت خود تمرکز کنید.

مدیریت مالی و هوش اقتصادی

نتیجه :

در مقاله فوق سعی بر آن شد تا در مورد ۱۲ نکته کلیدی مدیریت بهتر مالی صحبت شود. اینها نکات مهمی هستند که همه ی ما در زندگی شخصیمان شنیده ایم، اما به سادگی از کنارشان رد شدیم. مهم نیست که در چه سنی به سر می برید. مهم این است که برنامه مالی کوتاه یا بلند مدتی داشته باشید و نسبت به آن پایبند بمانید. پس انداز را از همین امروز شروع کنید. خواسته های بیهوده که باعث هدررفت ثروتتان می شود را از زندگیتان حذف کنید. حداقل ۵ تا ۱۰% از درآمدتان را به پس انداز اختصاص دهید.

بدور از تجملات زندگی کنید، تجملات انسان را برده ی خود می کند. بطوریکه شما دیگر نه برای آسایش و یا آینده خودتان، بلکه برای این تلاش می کنید که دیگران را تحت تاثیر قرار دهید. و حاصل زحمتتان را صرف چیزهای بیهوده کنید.و مهمترین قسمت اینکه روی ارزش شخصیتان بیشتر تمرکز کنید، تا ارزش خالص ثروت. بخشی از درآمدتان را صرف هزینه های آموزشی کنید. تا می توانید وقت بگذارید و یاد بگیرید. تا زندگی بهتری برای خود و دیگران رقم بزنید.